Bültenler

Reklamda 2013’ün Enleri

Kategorilerden bağımsız olarak reklamların spontan bilinirlik ve beğeni düzeylerini haftalık olarak izleyen Ad*Watch Araştırmasından 2013’ün en çok hatırlanan, en çok beğenilen ve hakkında en çok konuşulan ilk 10 reklamını inceledik.

Yılın en beğenilen ilk on reklamına baktığımızda ünlü kullanımının hatırlanma üzerindeki açık ve net etkisini görüyoruz. İlk ona giren reklamların hemen hemen hepsinde en az bir ünlü kullanılmış. Yılın en çok beğenilen reklamları ise çoğunlukla duygusal temalarıyla kalplere dokunan reklamlardan oluşuyor. Bugüne kadar yaptığımız reklam araştırmaları gösteriyor ki beğeni hem reklamın hatırlanmasında hem de satın almaya ikna etmesinde önemli bir rol oynuyor.

Yılın en çok konuşulan reklamlarına baktığımızda da çoğunun ya yeni bir şeyler söylediğini ya da tüketiciye bir avantaj sunduğunu görüyoruz. Bu da akıllara markaların haklarında konuşturmak için ya yeni bir şeyler söylemeleri gerektiği ya da tüketicinin dikkatini çekecek avantajlar sunmaları gerektiği gerçeğini getiriyor.

Reklam 1

Reklam 2

Reklam 3

Araştırma Künyesi
Ad*Watch Araştırması kantitatif yöntemle haftalık olarak gerçekleştirilmektedir. Araştırma dahilinde her hafta 300 / ayda 1200 kişi ile görüşülmektedir. Görüşmeler, CATI (Bilgisayar destekli telefon anketleri) tekniği kullanılarak yapılmaktadır. Türkiye’yi temsil edecek şekilde 12 ilde gerçekleştirilen araştırmada; 15-60 yaş arası, AB, C1, C2 , D ve E SES gruplarına mensup kadın ve erkekler ile görüşülmektedir.

Daha detaylı bilgi için Sinem Özkuran ile iletişime geçebilirsiniz: sinem.ozkuran@ipsos.com

Ocak 24, 2014

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın