Bültenler

2019’da Hane İçi Tüketimde Görülen 5 Temel Tüketici Trendi

2019 gündemi hareketli bir yıl oldu. Tüm bu gündem içerisinde son 2 yıldır en büyük sorun Türkiye için ekonomi denilirken, ülke ekonomisine ve kendi ekonomisinden gelişim beklentisi tüm yıl boyunca düşüş trendinde ilerledi. İşsizlik oranının artması “özellikle genç işsizlik oranı” dalgalı hareket eden enflasyon trendi tüm yıl yaşanan birçok sorunla da birleşince 2019 yılı hane içi hızlı tüketim ürünleri tüketiminde de zor bir yıl oldu denilebilir.

Yıl toplamında enflasyon «düşüşü» olumlu olarak değerlendirildi fakat hane içi hızlı tüketim ürünleri harcamalarına etkisi sınırlı olarak gerçekleşti. Çünkü fiyat artışlarının yüksek olması ve enflasyonun üzerinde hissedilmesi ile tüm yıl boyunca konuştuğumuz konu “aynı sepete daha fazla para ödedik” oldu. Bu söylemle hane içi harcamalara bakıldığında; harcamanın sepet değeri büyümesinden geldiği görüldü.

Her ne kadar 2019 yılında yaşanan tüm gelişmeler günlük yaşamda birçok etki yaratsa da hızlı tüketim ürünleri genel harcama eğilimlerine baktığımızda bu gelişmelerin büyük farklar değişimler getirmediği söylenebilir. Bununla birlikte böyle dönemlerde değişen tüketici davranışları farklı trendler oluşturuyor.

Ipsos Hane Tüketim Paneli 2019 verilerine göre tüketici trendleri şu şekilde gelişti:

1- Temel ihtiyaçlar önceliklendirildi “Şeker, Bakliyat, Un, Margarin, Makarna, Salça, Süt, Yumurta gibi”
2- Market Markalı ürünler büyüdü ama tekel olmadı! “Markalı & Market Markalı ürünlerin birlikteliği arttı”
3- Hazır ürünler daraldı “Bebek maması, hazır çorba, hazır kek karışımları, soslar ve dondurulmuş gıdalar”
4- İçecekte – Sağlıklı içecek trendi durdu. “Ayran, soda ve su büyümesi durdu, kefir ürünleri hızlı büyümesi sabit kaldı”
5- Küçük Lüksler; eski kriz dönemlerinde atıştırmalık ürünlerin sahiplendiği bu trendi bu sene “Türk kahvesi” sahiplendi.

Şubat 18, 2020

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın