Bültenler

2019’da Memnuniyet, Beklenti ve Ülkenin En Önemli Sorunu

Türkiye Barometresi Yeni Yıl Raporumuzda kişilerin Türkiye’nin şu anki durumundan memnuniyeti ve yakın gelecekten beklentileri soruldu. Buna göre memnuniyet ve beklenti 2019 Aralık itibariyle yılın en düşük seviyesine geriledi.

haber1-1

Türkiye Barometresi Araştırmamız kapsamında düzenli olarak ülkenin en önemli sorunu nedir? Diye soruluyor. Buna göre; Ekonomi, Türkiye’nin en önemli sorunu olarak Aralık 2019’da kamuoyu tarafından belirtiliyor.

haber1-2

Aralık 2019’da Ortalama Her 10 Bin Kişiden 264’ü Yatırım Yaptığını Belirtmiş

Türkiye BArometresi Araştırmamızda düzenli olarak ölçümlenen unsurlardan birisi de yatırım ve tüketim endeksi…

Yatırım Endeksi;.altın, arsa, döviz, fon, hazine bonosu, hisse senedi, konut, vadeli hesap gibi yatırım ürünlerini satın aldığını beyan edenlerin ortalama oranının 100 ile çarpılmasıyla elde ediliyor. Böylece 18 yaş ve üzerinden ortalama olarak her 10 bin kişiden kaçının ilgili dönemde yatırım ürünü aldığı tahmin ediliyor.

Buna göre Aralık 2019’da ortalama her 10 bin kişiden 264’ünün yatırım ürünleri satın aldığını belirttiği görülüyor.

haber1-3

Dayanıklı Tüketim Ürünleri Tüketim Endeksi 2018 Aynı Döneme Göre Benzer Seviyede

Tüketim Endeksi: belirtilen dayanıklı tüketim ürünlerini satın aldığını beyan edenlerin ortalama oranının 100 ile çarpılması yoluyla hesaplanıyor. Böylece 18 yaş üzerinde ortalama olarak 10 bin kişiden kaçının ilgili dönemde dayanıklı tüketim ürünü satın aldığı tahmin ediliyor. Araştırmada sorulan dayanıklı tüketim ürünleri; Bilgisayar, bulaşık makinesi, buzdolabı, cep telefonu, çamaşır makinesi, klima veya ısıtıcı, koltuk takımı, kurutma makinesi, mutfak, otomobil (birinci el), otomobil (ikinci el), plazma-LCD televizyon, video kamera-dijital fotoğraf makinesi olarak sıralanıyor.

Buna göre Aralık 2019’daki tüketim endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre benzer seviyelerde kendini gösteriyor.

haber1-4

Araştırma Künyesi

Her iki ayda bir yürütülen Türkiye Barometresi Araştırması Ipsos’un finansmanında Ipsos’un Sosyal Araştırmalar hizmet birimi tarafından gerçekleştirilmektedir. 2019’un Barometre Araştırmasının sahası 24 Kasım – 13 Aralık tarihlerinde yüz yüze görüşme yöntemi ile gerçekleştirildi. 12 IBBS bölgesinden seçilen 15 ilde gerçekleştirilen çalışmanın örneklem sayısı 1320 ve araştırmanın hata payı %95 güven aralığında +/- 2,5’tur.

Ocak 27, 2020

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın