Bültenler

Akademik Araştırmadan Pazarlama Pratiklerine: Pazarlama Bilimi Değer Zincirini Keşfetmek

Pazarlama bilimi araştırmaları pazarlama pratiklerini etkiliyor mu? Pazarlama bilimi hangi pazarlama kararlarında daha etkili? Pazarlama Bilimindeki hangi teknikler fayda sağlıyor? Pazarlama bilimi alanındaki hangi makaleler hem bilimsel hem de pratik anlamda etkililer? Sorularının yanıtlarını, International Journal of Research in Marketing ‘de yayınlanan detaylı makalede bulabilirsiniz.

Makalede, Pazarlama Bilimi; pazardaki davranışları ve pazarlama aktivitelerinin bunlara etkilerini anlamak amacıyla, kantifiye edilebilen konseptler ve kantitatif araçların kullanımı olarak tanımlanıyor. Aynı zamanda bir değer zincirinden bahsediliyor. Bu değer zinciri, araştırma yöneticileri, pazarlama bilimi çalışanları/analistleri ve pazarlama akademisyenlerinin bu tanımdaki süreçlere dağılımını tanımlıyor ve bu zincire nasıl etki ettiklerini belirtiyor.

Bu makalede aynı zamanda gelmiş geçmiş en etkili 20 Pazarlama Bilimi makalesi sıralanıyor. Bu makalelerden biri de Ipsos Loyalty’den Tim Keiningham’ın eş-yazarlığını yaptığı “Return on Quality” isimli makale. Bu makalede aynı zamanda müşteri memnuniyetini finansal sonuçlara bağlayan ve bilimsel olarak denenmiş bir sistem ilk olarak tanıtılmıştı.
,
Akademik Araştırmadan Pazarlama Pratiklerine: Pazarlama Bilimi Değer Zincirini Keşfetmek isimli makaleye erişmek için buraya tıklayın.

Ipsos Loyalty’den Tim Keiningham’ın eş-yazar olarak yer aldığı “Return on Quality” makalesi için buraya tıklayın.

Şubat 24, 2014

0

Bültenler, Sunum Raporlar

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın