Bültenler

Alışveriş Sepetleri Mercek Altında

Ipsos KMG Hane Tüketim Paneli kapsamında, Türkiye temsili toplam 8600 hane üzerinden gerçekleştirilen analizle tüketicilerin gerçek alışveriş sepetleri mercek altına alındı. Alışveriş Sepeti Segmentasyonu ile Türkiye’deki toplam 19 milyon hanenin yaklaşık 4.5 milyar TL’lik alışverişi segmente edildi.

Haneler, belirli zaman dilimlerinde farklı amaç ve ürün alışverişleri için farklı tipte alışverişler gerçekleştirebiliyorlar.  Bu amaç ve alışveriş tiplerini belirlemek üzere gerçekleştirilen Alışveriş Sepeti Segmentasyonuna göre Türkiye’de ortalama bir hane ayda 21 kez alışverişe gidiyor:

7 kere, rutin tükettiği tek bir ürünü satın almak üzere alışverişe gidiyor ve alışveriş başına ortalama 6 TL harcıyor (“Routine Destination” Alışverişi). 3 kez de, yine rutin olarak tükettiği ürünlerden birkaçını aynı anda almak üzere alışverişe gidiyor ve ortalama 10 TL harcama yapıyor. (“Routine Top-Up” Alışverişi)

Haneler sık satın alım yapmaya gerek olmayan, görece daha seyrek tükettikleri ürünleri ise; ayda 4 kere seyrek tüketilen bu ürünlerden yalnızca bir tanesini alarak (“Special Destination” Alışverişi) ve 3 kere de bu ürünlerden birkaçını aynı anda alarak gerçekleştiriyorlar.  (“Special Top-Up” Alışverişi)

Bu alışverişlere ek olarak, ortalama bir hane, ayda 2 kez bir seferde ortalama 20 TL harcadığı ve 4-6 kategori satın aldığı Eksik Tamamlama alışverişi (“Fill-In Alışverişi”), 1 kere ortalama 35 TL harcadığı küçük Stok alışverişi (“Stock-Up Alışverişi”) ve 1 defa da ortalama da 64 TL harcadığı büyük stok alışverişi gerçekleştiriyor. (“All Around Stock-Up Alışverişi”)

Türkiye’deki Sepetlerin Yarıdan fazlasında yalnızca bir Hızlı Tüketim Ürünü bulunuyor.

Türkiye’de son bir yılda gerçekleşen alışveriş sepetlerinin %54’ünde yalnızca bir Hızlı Tüketim Ürünü (HTÜ) satın alınıyor. Bu sepetler toplam HTÜ harcamalarının %28’ini gerçekleştiriyor. %30’unda ise bir seferde 2-3 kategori satın alınıyor. Sepetlerin %11’ini ise içinde 4-6 kategori bulunan eksik tamamlama alışverişleri gerçekleştiriyor. Sepetlerin yalnızca %5’i içeriğinde 7’den fazla kategori bulunan Stok Alışverişi ancak bu sepetler toplam HTÜ cirosunun ¼’ünü oluşturuyor.

Alışveriş Sepeti Segmentasyonu ile ilgili daha detaylı bilgi için müşteri temsilciniz veya Nazlı Çalışkan (nazli.caliskan@ipsos.com) ile irtibata geçebilirsiniz.

Mayıs 22, 2012

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın