Bültenler

Araştırmada Yenilikler Konferansı’nda DAYANIKLILIK / RESILIENCE Konuşuldu.

Yalnızca Araştırmanın gelişimine odaklanan ve geliri sosyal projelere aktarılan tek konferans olan Araştırmada Yenilikler Konferansı’nın 10.su 25 Nisan’da Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Pazarlama ve araştırmanın en sıcak konuları, alanının global ve yerel uzmanlarıyla Araştırmada Yenilikler Konferansı’nda ele alındı.

Konferansın bu yılki teması Dayanıklılık / Resilience idi. Araştırma ve Pazarlama dünyasındaki en sıcak konulara Dayanıklılık / Resilience merceğinden bakıldı.

Konferansta; Dayanıklılık / Resilience ‘a ulaşmada katılımcılara ilham verecek araştırma teknikleri/yaklaşımları ve dünyanın çeşitli coğrafyalarında benzer süreçleri yaşamış ülkelerin deneyimlerini içeren reçeteler, uzman konuşmacılar tarafından paylaşıldı.

Moderatörüğünü Başak Şengül’ün gerçekleştirdiği konferansın açılış konuşmasını yapan Konferans Başkanı ve Ipsos’un Türkiye CEO’su Sidar Gedik şunları iletti:

“Dünyada yaşanan ticari gerginlikler, jeopolitik belirsizlikler vb nedenler küresel ekonomide belirsiz bir döneme işaret ederken, ülkemizde de son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmalar kolay bir dönemin içinde olmadığımızı bize gösteriyor. Dengelenme-Disiplin-Değişim kodları ile hazırlanan 2019-2021 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde bir dengelenme yılı olacağını düşündüğümüz 2019’un tüm toplum kesimlerinde bir mücadele yılı olacağı görünüyor. Dayanıklılık / Resilience ise bu belirsiz dönemi başarıya dönüştüren bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.
İçinden geçilen zor dönemde iş dünyası için dayanıklılık ne demek diye baktığımızda en önemli olan konunun bu zor koşullara ayak uydurmak, her şeyin başında buna uygun HAREKET etmek ve bunu sahip olduğumuz her şeyle birlikte yapmak olduğunu görüyoruz. Sahip olduklarımız ise İnsanlarımız; yani hem çalışanlarımız hem tüketicilerimiz/müşterilerimiz, Hizmetlerimiz & ürünlerimiz ve Marka değerimiz. Zor dönemleri atlatırken bulacağımız uygulayacağımız çözümler bu dönem sona erdiğinde bu saydıklarımızın kaybına yol açmış olmamalı.

Konferansımız kapsamında Dayanıklılığa ulaşmada bu geniş kavramları göz önünde bulundurarak olabildiğince pek çok konuya değinmeye çalıştık.

Hem profesyonel hem de toplumsal paylaşım için hepimize güzel bir fırsat sunan Araştırmada Yenilikler Konferansımızın bu yıl onuncusunu gerçekleştirmekten de ayrıca gurur duyuyoruz.”

Konferansın topluma katkı sağlama işlevi onuncu yılında da devam etti. Konferansa katılım, Bütün Çocuklar Bizim Derneği’ne bağış yapılarak sağlandı.

Toplanan bağışlarla İstanbul Balat’ta yer alan Kırımlı Aslanbey İlköğretim Okulu’na bir Maker Lab kurulacak ve minimum 100 Balatlı çocuğun yaz okulunda eğitim almaları sağlanacak.

Konferansın diğer konu başlıkları ve konuşmacıları ise şöyleydi:

Konferansta TİM Başkanı İsmail Gülle açılış konuşmasıyla yer aldı.
TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracatla dayanıklılığa ulaşmak konusunda değerlendirmelerini iletti.

Tüketicilerle İlgili Taze İçgörüler Elde Etmek için Bilinç Dışını Araştırmak
Colin Strong, davranış bilimiyle pazarlama araştırmalarını birleştirerek Ipsos’ta inovatif yaklaşımlar geliştiriyor. Araştırmada Yenilikler Konferansı’nda gerçekleştireceği sunumda Strong, bilinçdışı ve bilinçli olarak gösterilen davranışların ayrımından bahsetti, davranışlarımızı şekillendiren zihnimizin farklı yönlerini anlamak için bir çerçeve sundu.

Videoları Analiz Ederek Davranışın Kodlarını Çözmek
Davranış değişiklikleri büyük ve küçük oranlarda gerçekleşiyor. Büyük davranış değişikliklerini geleneksel veri toplama yöntemleriyle ölçümlemek ve takip edebilmek mümkün. İnsanların geliştirdiği günlük jestler ve çözümler gibi daha küçük davranışları anlamak, bu davranısları yakalayıp ürün ve hizmetlerle ilgili geri bildirim sağlayacak şekilde analiz etmek için de yapay zeka ve insan uzmanlığı artık devrede. Ipsos İngiltere’den Jill Telford ve Big Sofa şirketinden Kirsty Fuller, yapay zeka ve insan uzmanlığı kullanılarak oluşturulan Görsel İçgörü Sistemi’nin detaylarını örneklerle anlattı.

Gelişen Online Perakendecilik Ortamında Alışverişçi Davranışlarını Anlamak
Günümüzde online alışveriş yükselişini hızla sürdürüyor. Bu yükseliş sürecinde markaların alışverişçi davranışlarını anlamaları büyük önem taşıyor. Ipsos Perakende Araştırmaları Global Başkan Yardımcısı Stuart Wood da alışverişçi davranışlarını etkileyen son trendleri ve karar aşamasından teslimata kadar online alışverişçi yolculuğunu yeniden tanımlayan iDNA yaklaşımını konferansta anlattı.

Toplumu, Yasam Tarzlarını ve Tutumlarını Daha İyi Tanıyarak Dayanıklılığa Ulaşmak
Türkiye’nin en geniş kapsamlı yaşam tarzı araştırmalarından olan Türkiye’yi Anlama Kılavuzu kapsamında, uzman akademisyenlerle birlikte toplumsal kümeler çalışması yapıldı. Toplumu anlamak adına yeni bir pencere açan bu çalışmanın sonuçları, Ipsos Tüketici Panelleri Global ve Türkiye Lideri Ahu Şendilmen ve Sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Narlı tarafından ilk kez Araştırmada Yenilikler Konferansı’nda açıklandı.

Dünyaca Ünlü Girişimci ve Tent Vakfı’nın Kurucusu Hamdi Ulukaya Dayanıklılık Konusunda Görüşlerini Aktardı
Konferansa video ile katılım gösteren Chobani markasının kurucusu ve CEO’su ve aynı zamanda Tent Vakfı’nın kurucusu ve Başkanı Hamdi Ulukaya, Dayanıklılık konusunda değelerndirmelerini iletti. Ulukaya aynı zamanda Chobani markasının kuruluş hikayesini anlattı ve mültecilerle ilgili çalışmalarından bahsetti.

Mayıs 23, 2019

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın