Bültenler

Ayran Tüketimi Yükselişte

Ocak 2004’ten bu yana 2 aylık dönemlerle takip edilen Ipsos KMG Yerinde Tüketim Paneli Temmuz –  Ağustos sonuçlarına göre 5 ilde (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa) Ocak-Ağustos döneminde Yerinde Tüketim noktalarında yaklaşık 240 milyon litrelik tüketim gerçekleşti. Geçen senenin aynı dönemine göre %2.6’lık daralma yaşandı. Bu daralmaya en fazla negatif katkı Gazlı İçeceklerden gelirken;  Ayran ve Kahve segmentleri haricındeki tüm segmentlerde – Meyvesuyu, Buzlu Çay, Su, Çay – düşüş yaşandı.

Alkolsüz İçecekler tüketiminin %50’sini Çay, %21’ini Su,  %13’ünü Gazlı İçecekler, %9’unu Ayran, %4’ünü Kahve segmentleri gerçekleştirirken; bu dönemde pazarın üzerinde daralan Gazlı İçecekler; Çay, Ayran ve Su kategorilerine segment payı kaybetti. Alkolsüz İçecekler tüketiminin %32’si Kahvehane ve ÇayBahçelerinde gerçekleşirken; %30’u Restaurantlarda, %24’ü Cafe ve Pastanelerde, %8’i FastFood ve Yiyecek Büfelerinde ve %6’si Eğitim Kantinlerinde gerçekleşti. Geçen seneye göre tüm kanallarda tüketim daraldi ancak FastFood &Yiyecek Büfelerinde ve Cafe&Pastanelerde pazarın üzerinde daralma yaşandı.

Kahvehane ve ÇayBahçelerinde Çay segmentinin toplam tüketimden aldığı pay 1 puan artışla %78’e yükseldi. Bu dönemde Gazlı İçecekler (%4.4) ve Ayran (%2.8) segmentleri Çay segmentine göre pay kaybeden segmentler oldu.

Restaurantlarda ise tüketim ağırlığı Su segmentinde. Su segmentinin kategori tüketiminden aldığı pay %32.4’e yükselirken; Çay ve Gazlı İçecek segmentleri Su segmentine göre pay kaybettiler. Gazlı icecekler %30.2’e gerilerken; Gazlı İçecekler 2 puan kaybederek %17.5’e geriledi. Bu dönemde Ayran da Restaurant’larda payını artıran segment oldu.

Cafe&Pastanelerde Alkolsüz İçecekler tüketiminin %51.6’sını Çay segmenti gerçekleştirdi. Geçen seneye göre payını 1 puan artıran Çay segmentinin artışına karşılık Gazlı İçeceklerde pay kaybı yaşandı.

FastFood &Yiyecek Büfelerinde ise ağırlıklı olarak Gazli İçecekler tüketildi. Gazlı İçecekler payı %28 olarak gerçekleşirken; Ayran da tüketim payını artırdı. Bu dönemde Meyvesuyu, Su ve Sıcak içecek tüketim paylarında gerileme yaşandı.

Daha detaylı bilgi için basak.ozkan@ipsos.com ‘a e-mail gönderebilirsiniz.

Kasım 25, 2009

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın