Bültenler

Başarılı Reklam Geliştirmek İçin; ASI:Connect

Etkili reklamcılık markaları insanlarla buluşturur. Tüketiciyi yakalar ve markaya ilişkin bir izlenim bırakır, ilham verir, arzu uyandırır ve markaları destekler.

Günümüzün “bağlı” tüketicisiyle, bağlantı kurmak artık hiç olmadığı kadar önemli. İletişimleriniz yaşayıp, nefes alıp, büyüyebilir ya da fark edilmeyerek tamamen dikkate alınmayabilir. İletişim çalışmalarının başarılı olmasını sağlamak amacıyla kullanılan mevcut pre-test yöntemleri özellikle hız ve sağlamlık konusunda bazı engeller taşıyabiliyor.

Ipsos tarafından geliştirilen ASI:Connect, başarılı reklam geliştirmek için medya ortamını yansıtan yeni bir platform olarak karşımıza çıkıyor. En iyi medya karmasının nasıl oluşturulabileceği hakkında da yol gösteren bu platform ile aynı zamanda reklamın duygu etkisi, marka değerine katkısı ve bilinçdışı etkilerini de ortaya çıkarmak mümkün.

ASI:Connect ;

- Her türlü mecra uygulamasını ölçümlememize izin veriyor
- Tek bir mecra ya da birkaç mecra kullanımını test etmek bu platform ile mümkün hale geliyor
- Kampanyayı bütünsel olarak ölçmeyi de sağlıyor
- Ek olarak, giderek daha kilit bir role sahip olan mağaza içi uygulamaları da ele alıyor

Reklamı gören ve görmeyen tüketici gruplarıyla konuşan tasarımı, aradaki farklılıkları ölçümlemeye de izin veriyor. Böylelikle reklamın satın alıma ve Brand Equity’e yaptığı etkiyi net olarak ortaya koymak mümkün oluyor.

ASI:Connect – araştırmada yeni bir tür yaratmak için tasarlanmış şu özellikleri de bünyesinde taşıyor:

- Sağlam (Aksiyonlar ve iç görüler için güçlü bir temel) ve Hızlı (Günümüzün hızlı reklam dünyasına uygun)
- Global (Her medya/ mecra için küresel yaklaşım) ve Yenilikçi (En son teknoloji ve ölçümleme yöntemlerini benimsemeye yönelik sürekli geliştirilen)
- Esnek (Temel gereksinimlerin hepsine ulaşabilmek için esnek maliyet) ve Zengin (Derinlemesine anlayış için zengin çıktılar)

Tasarım: Öncelikle katılımcılar, ürünler, reklamlar ve filmler hakkında bir araştırmaya davet ediliyor. Bu noktada önemli olan araştırmanın amacı hakkında bir farkındalık uyandırmamak. Medya ortamı, interaktif bir araştırma deneyimi ile katılımcıların ilgisini çekmek üzere hazırlanıyor. Böylece tek bir marka ya da reklam ilgi odağı olmuyor- öne çıkmıyor ve reel hayata en yakın bir biçimde tüketiciler reklamlara maruz kalıyorlar. Bunun sonucu olarak da en gerçekçi “Markalı Hatırlanma” ölçümlenebiliyor.

asiconnect

Soru & Cevap

Test edilen reklamlar neden karışık medya ortamında gösteriliyor?
Birkaç neden:
• Tüketiciler için ilginç, keyifli bir deneyim yaratmak için
• Reklam gösterimleri için tutarlı bir bağlam sunmak, farklı reklamlar arasında karşılaştırmalar yapmamızı mümkün kılar (farklı mecralar üzerinden bile).
• Ve reklamlara karşı seçici dikkat verilmesini sağlar

Normlar?
Bir markanın reklamı ile kuşaktan sıyrılma potansiyelini ölçümlemek için global çapta kapsamlı normlarımız bulunuyor. Marka etkisi ve motivasyonu test etmek adına, benzersiz kontrol cell tasarımımız ile sizin benchmark’ınızı markanıza uyarlayabiliriz. Bu benchmark, tüketicilerin markanızın mevcut durumunu ve gelişimine dair düşüncelerini yakalar. Reklamın ya da iletişimin marka algısı, yakınlık ve motivasyon alanlarında gösterdiği etkiyi yakalar.

Neler test edilebilir?
TV, Basılı Medya, Dijital ve Outdoor mecralarındaki her tür reklam. Ve tüm bu medyaları dünya çapındaki pazarlarda test edebilirsiniz…

ASI:Connect ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve çalışma yapmak isterseniz Serkan Özfilizler ile iletişime geçebilirsiniz. serkan.ozfilizler@ipsos.com

Mayıs 23, 2014

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın