Bültenler

Bir Ev Sahibi Olmak için Maddi Gücünüz Var mı?

Birçok yetişkinin hayali veya planıdır “Bir ev sahibi olmak…” Peki insanlar yaşadıkları muhitte ev alabileceklerini düşünüyorlar mı? Ev alabileceklerine inanmayanlar için bu fikirleri geçici mi? yoksa hiç mi ev sahibi olamayız diyorlar. Türkiye dahil 28 ülkede araştırdık.

Ipsos Global @dvisor araştırmamız kapsamında 29 ülkede gerçekleştirdiğimiz araştırma ile ev sahibi olma konusunda global kamuoyunun nabzını tuttuk. Buna göre her beş kişiden neredeyse üçü yaşadıkları muhitte ev almaya maddi imkanlarının yeterli olmayacağını düşünüyor. (%58). Ev sahibi olma konusunda en ümitsiz ülkeler Macaristan (%84), Japonya (%83), Polonya (%75), Arjantin (%68) ve Rusya (%67) olarak sıralanıyor. Bu konuda en çok olumsuz düşünen ilk 10 ülkenin 7’si Avrupa ülkesi… Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin %61’i de yaşadıkları muhitte ev sahibi olmak konusunda olumsuz düşünüyor.

Yaşadıkları muhitte ev satın alabileceğini düşünenlerin çoğunlukta olduğu ilk 10 ülkeden 7’si de gelişmekte olan pazarlarda yer alıyor. Ev sahibi olma konusunda en ümitli ülkeler sırasıyla Çin (%74), Hindistan (%73), Suudi Arabistan (%61) ve ABD ve Peru (%55).

Ipsos Global @dvisor araştırmamız kapsamında ev satın almaya maddi gücünün yeterli olmayacağını düşünenlere bu durumun geçici mi yoksa kalıcı mı olduğu da soruldu. Gelişmekte olan pazarlardaki insanların çoğunluğunun bu durumu geçici olarak nitelendirdiği görüldü. Ev almak konusunda durumlarının gelecekte düzeleceğine en çok inanan ülkeler Peru (%80), Brezilya (%79), Arjantin (%78) ve Meksika (%75) olarak sıralanıyor. Araştırmaya Türkiye’den katılıp şu an ev alabilecek maddi gücü olmayan bireylerin sadece %35’i gelecekte ev alabileceklerini düşünüyor. %65’i ise ev alamama durumlarının kalıcı olduğuna işaret ediyor.

Araştırmayla ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Kasım 27, 2019

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın