Bültenler

Bu Araştırmada İbre Zengin Tüketicileri Gösteriyor!

Varlıklı Kesimin genel olarak medya tüketimi ve farklı pek çok kategoride satın alma alışkanlıklarını inceleyen ve 50’ye yakın ülkede gerçekleştirilen “Ipsos Affluent Survey” artık Türkiye’de de gerçekleştiriliyor.

Araştırmanın global sonuçları, varlıklı bireylerin dijital dünyada hayli aktif, sık seyahat eden, büyük çoğunluğu üniversite eğitimi almış ve alışveriş tutkunu olduklarını gösteriyor. Bu da bu bireylerin tüketimdeki gücünün en temel göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Varlıklı olarak tanımlanan kitle, diğer kesime kıyasla Amerika’da iki kat daha fazla satın alma eğilimi olan ve satın alma anında bu kitleye göre 3,2 kat daha fazla harcama yapan bir kitle.

Varlıklı kesim, yüksek gelir düzeyine sahip ve ülkeden ülkeye değişmekle birlikte nüfusun üst %10-15’ini oluşturan ekonomik anlamda varlıklı ve tüketim davranışlarında etkili bireylerden oluşuyor. Bu bireylerin teknolojik cihaz sahipliği, otomotiv sahipliği, farklı kategorilerden lüks ürün/marka tüketimi ve harcamaları, yaşam tarzı, alışkanlıklar ve finansal sahiplikler konularında fikir edinebilmek ve iletişim, medya planlama, pazarlama ve yeni ürün geliştirmede strateji belirleyebilmek, Ipsos Affluent Survey Türkiye çalışması ile mümkün olacak.

Ipsos Affluent Survey, aynı zamanda, yüksek düzeyde kazanan – harcayan varlıklı kesime ve lüks ürün/hizmet tüketimine odaklanan Türkiye’deki tek araştırma niteliği taşıyor.

Her alandan pazarlama ve reklam uzmanlarının kendi kategorilerine varlıklı bireylerin gözünden bakabileceği çalışmanın artıları, özellikle gelecek stratejisinde premium ürünler ve hizmetler sunmak söz konusu olduğunda çoğalıyor. Profesyonel yaşamda girişimci ve üst düzey yöneticilerin oluşturduğu varlıklı kesimin, ekonomik gücü devam edeceğe benziyor. Finansal yatırım ve iş dünyasında aldıkları kararlar, ekonomik büyümeye, trendleri belirlemeye ve tüketime etki edeceğinden önemli bir tüketim pazarını oluşturuyor.

Araştırmanın ilk sonuçları Ağustos 2014’te yayınlanacak.

Sorularınız ve ayrıntılı bilgi için, Zeynep Büyükyazıcı (zeynep.buyukyazici@ipsos.com / 0216 587 11 19) ve Ece Bal (ece.bal@ipsos.com / 0216 587 12 71) ile temasa geçebilirsiniz.

Temmuz 22, 2014

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın