Bültenler

Bu Yıl Da Ramazan Bereketli Geçti

Her Ramazan ayı sonrasında çıkardığımız ve Ramazan‘daki tüketim ve tüketim davranışlarını detaylandıran Ramazan Raporumuz çıktı. Türkiye’de harcama hareketleri açısından da çok önemli bir dönem olan Ramazan ayının bu yılki tüketim davranışlarından bazı özet sonuçlar şöyle;

Türkiye’deki haneler Ramazan döneminde yıl ortalamasının %12 üzerinde harcama yaptı. Ramazan döneminde fazla harcama oranı son 3 senedir aynı seviyede seyretti.

Ramazan döneminde yapılan harcamanın %31.2’si DE ses grubuna aitti, bu oran Ramazan dönemi dışında %30.4. AB ses grubu ise tam tersine Ramazan döneminde harcamadan %13.5 pay alırken normal dönemde %14.1 pay aldı.

Slide1

Ramazan döneminde harcamadaki payını artıran kanallar ise, ulusal zincirler ve şarküteriler olarak görüldü. İndirim Marketleri ise bu Ramazan döneminde normal dönemin altında pay aldı.

Ramazanda daha fazla satın alınan yiyecekler; bulyon, baharat, şeker, beyaz et, gazlı meşrubat, meyve suyu, yumurta ve hazır kahveler oldu. Önceki Ramazan’lara göre daha az satın alınan gıdalar ise; çorba, kırmızı et, pratik et ürünleri, margarin, sürülebilir çikolata ve sezon değişimi ile beraber buzlu çaylar, soda, dondurma olarak sıralandı.

Ramazan Raporu, Ipsos Hane Tüketim Paneli kapsamında hazırlanmaktadır.

Eylül 25, 2019

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın