Bültenler

Büyük Verinin Çalışması için Gereken Pratik Adımlar

Veri bilimi (Data Science) yıllardır içgörü üretmenin ve hedeflemenin bir parçası durumunda. Fakat şunu bilmeliyiz ki: Büyük Veri otomatik olarak Büyük İçgörü sunmuyor. Uzmanlarımızca hazırlanan bu makalede Büyük Veri’nin kullanımına dair pratik çözümler bulacaksınız. Aynı zamanda farklı kaynaklardan veri entegre etmede sizi başarıya götürecek 8 temel kuraldan da bu makalede bahsedeceğiz.

Veri bilimi (Data Science) yıllardır içgörü üretmenin ve hedeflemenin bir parçası durumunda. Günümüzdeki zorluk ise; Pazar araştırma amacı haricinde toplanan “talep edilmemiş” veya “gerçek dünya kanıtı” olan geniş miktarlardaki verinin daha iyi nasıl kullanılacağı…

İçgörü yaratmak için bu yeni veri kaynakları üzerinde uzmanlaşma yolculuğu ise heyecan verici yeni fırsatlar sunuyor. Her ne kadar bu yolda bazı tehlikeler olsa da nereye bakmayı bilirseniz bunlardan kaçınmak mümkün.

Artık şu konu oldukça netleşti: Büyük Veri otomatik olarak Büyük İçgörü sunmuyor. “Data scientist”lerin uğraşması gereken en temel problem veri kalitesi. Sorular ne kadar çok karmaşık hale gelirse bunu çözümlemek de sadece çok veri gerektirmiyor aynı zamanda daha çok çeşitli, kapsamlı veri gerektiriyor bu da beraberinde daha fazla kalite sorunları getiriyor.

“Sihirli Algoritma” diye bir şey yok. Eğer veri kötüyse veya kapsamı zayıfsa, en iyi yapay zeka (AI) algoritmalarını da kullansanız bir işe yaramaz. Daha da kötüsü, bilgi ve değerlendirme olmadan, en güçlü algoritmalar en yanıltıcı sonuçları üretebilir.

Uzmanlarımızca hazırlanan bu makalede Büyük Veri’nin kullanımına dair pratik çözümler bulacaksınız. Aynı zamanda farklı kaynaklardan veri entegre etmede sizi başarıya götürecek 8 temel kuraldan da bu makalede bahsedeceğiz.

Ipsos olarak Büyük Veri ve Veri Biliminin Pazar içgörülerine bakışı kökten değiştirmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Fakat endüstri bilgi ihtiyaçlarının tümüne de yanıt veremeyeceğine inanıyoruz. Verinin arkasındaki insan hikayesini bize anlatacak birine her zaman ihtiyaç duyacağımız için, temel araştırmaya ve kalitatif araştırmalar da dahil olarak veri kaynaklarının daha geniş bir şekilde birleştirilmesine olan ihtiyaç devam edecek.

Makalemizi okumak için buraya tıklayın.
*Makale İngilizce olarak hazırlanmıştır ve orijinal hali ile sunulmaktadır.

Ağustos 18, 2020

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın