Bültenler

Çalışan Kadının Tüketimi de Farklılaşıyor

Eskiden kadın olmak daha kolaydı… Kadınlar sadece evde olur, yemek yapar, çocuk bakarlardı… Önce üniversite okumaya ,sonra çalışmaya başladı. Bu kadının hoşuna gitmişti. Çalışan kadın artık işkolik olmuştu, çalışıyor ve yükseliyordu… Gündüzleri toplantıdan toplantıya koştururken artık akşam yemeğini de düşünmeye başlamıştı. Aksam ne yenmeli, nereye gidilmeli, eşinin gömlekleri, Zaman geçiyordu. Çalışan kadın 35’ine yaklaşıyordu. Biyolojik saati ‘be bek, be – bek’ diye uyarı vermeye başladi. Artik basarili bir yönetici, iyi bir eş ve anne olarak 24 saat çalışıyordu… Çıtayı birkez daha yükseltti. O artik evinde katkısız, sağlıklı ekmekler, reçeller yapmalı, organik gıdalarla, çocuğuna ve esine özel günlerde pastalar yapabilmeli, bu pastaları çok güzel süsleyebilmeliydi.

Tüm bu evrilmeyi çok farklı araştırmalarda gözlemleyen Ipsos KMG, Tüketici Panelleri bölümü olarak hanelerdeki çalışan kadınların davranışlarını mercek altına alarak, Çalışan Kadın ve Çalışmayan Kadın arasındaki alışveriş farklılıklarının incelendiği “Çalışan Kadın Raporu” nu hazırladı. Çalışan Kadın’a farklı bir perspektiften bakarak, onu daha yakından tanımamıza olanak veren bu rapordan bazı çarpıcı bulgular ise şu şekilde;

• Zaman geçtikçe, kadının genişlemiş rolü ne olursa olsun geleneksel rollerinin değeri bütün önemi ile sürüyor ve dışarıda çalışsa bile ailede gıda, içecek ve eve dair diğer alışverişlerde sorumlu kişi “kadın” olmaya devam ediyor.

• Çalışan Kadın Çalışmayan Kadın’a kıyasla daha yüksek SES grubu bireylerden oluşuyor ve neredeyse yarısı Marmara bölgesinde yaşıyor.

• Çalışan Kadın ve Çalışmayan Kadın’ın Hızlı Tüketim Ürünlerindeki alım davranışları incelendiğinde, Çalışan Kadın’ın ortalamada harcadığı miktar, Çalışmayan Kadın’a oranla %20 daha fazla ve bu fark son 4 yılın en yüksek seviyesinde.

• BIM ve Migros her iki grubun en çok ziyaret ettiği zincir kanallar olurken, BIM, Çalışmayan Kadın’ın en çok tercih ettiği, Migros ise Çalışan Kadın’ın en çok tercih ettiği kanal olarak ilk sırada yerini alıyor.

• Çalışan Kadın’ın Hane Tüketim Ürünleri harcamasının %67’sini Markalı ürünler,  %6’sını da Market markalı ürünler oluşturuyor.

• Çalışan Kadın’ın Kişisel Bakım kategorisinde yaptığı harcama Çalışmayan Kadın’a göre farklılaşıyor. Çalışmayan Kadın’a kıyasla Kağıt ürünlerine ayırdığı harcama payı %10, Saç ürünlerine ayırdığı harcama payı %13 daha fazla iken, Vücut ürünlerinde bu fark %38’e çıkarak daha da belirginleşiyor.

Raporda belirtilen diğer detaylı bulgular için ceyhan.demiray@ipsos.com veya müşteri danışmanlarınız ile temasa geçebilirsiniz.

Haziran 23, 2011

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın