Bültenler

CATI @home Projesi

Ipsos KMG telefonla anket yoluyla yaptığı araştırmalar için şirket bünyesinde faaliyet gösteren çağrı merkezini evlere taşıyor. Telefon Bazlı Araştırmalar anlamına gelen CATI (Computer Aided-Telephone Interview) kısaltmasını kullanarak projesini CATI@Home olarak nitelendiren Ipsos KMG, bu projenin ilk aşamasını tamamladı. 20 adet çağrı merkezi çalışanı Temmuz 2010 itibari ile evlerinden çalışmaya başladılar. Konuyla ilgili olarak Ipsos KMG, CATI/CAWI ve Inovasyon Yöneticisi Şems Hür şu bilgileri iletti: “Bu proje bir inovasyon projesi olarak ele alındı ve buradaki amacımız kalite, ulaşılabilirlik, fizibilite ve bilgi güvenliğini üst düzeyde tutarak daha verimli bir iş ortamı yaratabilmekti. İlk “agent”ları evlerine göndermeye başlamadan evvel bir takım teknik altyapı yatırımları ve düzenlemeleri gerçekleştirip sonrasında da uzun bir test sürecinden geçtik ve bu başarılı test sürecinin ardından 20 çağrı merkezi görevlisi Temmuz ayından bu yana evlerinde çalışmaktalar.  Evlerindeki bilgisayarlar şirket merkez bilgisayarlarına bağlandı; aynı şekilde telefon hatları Şirket santral sistemine bağlı. Görüşmelerı yine şirket merkezi sistemi tarafından kayıt altına alıp, canlı olarak dinlenebiliyor. Kurulan teknik altyapı sayesinde evlerinde çalışırken tıpkı şirkette çalışıyormuş gibi oldular.

Bu bir aylık süreçte CATI Agent performansında ve genel verimlilikte gözle görülür bir artış elde ettik. Bu projeyi hayata geçirerek lokasyona bağlılık zorunluluğu olmayan network bazlı mobil bir yapıya geçmiş olduk. Bu mobil yapı hem çalışanları hem de bizleri daha esnek ve kapasiteyi daha kolay artırabilir bir konuma getirdi ve proje süreçlerimizde de bizlere zaman kazandırmaya başladı. Bu teknolojiyi hayata geçirmek üzere yaptığımız yatırımlar aynı zamanda daha güvenilir bir data güvenliği sunmamızı sağladı. Proje, Ipsos’un diğer ülkelerinde de örnek alınmaya başladı”

Ipsos KMG Insan Kaynakları Direktörü Evrim Birol ise şunları iletti: “Ipsos KMG 305 kişilik kadrolu ekibinin yanı sıra yaklaşık 2500 kişiye part-time veya süreli olarak iş olanakları sunuyor. CATI yontemiyle yapılan araştırmalar için birlikte çalıştığımız uzman şirketlerle birlikte Ipsos KMG işlerinde 100’e yakın çağrı merkezi görevlisine iş olanağı sağlanıyor. Yılda 1 milyona yakın telefon anketi yapılacağını tahmin ediyoruz .CATI olarak nitelendirdiğimiz telefon bazlı anketlerle gerçekleştirilen bu araştırmalarımız için de bahsedilen esnek teknoloji sayesinde  insan gücü kapasitesini daha kolay artırabiliyor olacak ve mobil yapısı sayesinde de daha çok engelli çalışana iş olanağı sağlayacağız.”

Ağustos 18, 2010

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın