Bültenler

Çocuklu Hanelerin Tüketim Davranışları

Türkiye gittikçe gençleşen bir nüfusa sahip ve çocuklu ailelerin sayısının artması hızlı tüketim ürünleri (HTÜ) ticaretinin ve kategori dengesinin değişmesine sebep oluyor. 0-14 yaş arası bireylerin tüketim açısından çocuk davranışı gösterdiğini kabul ettiğimizde; Türkiye’deki yaklaşık 19 milyon hanenin yüzde 54’ünün çocuk sahibi olduğunu görüyoruz. Geriye kalan yaklaşık 8.7 milyon hanede ya çocuk bulunmuyor, ya da hanenin çocukları 14 yaşın üzerinde.
Ipsos KMG Hane Tüketim Paneli verileri ile hazırlanan Haneler Hakkında Her Şey Raporu, çocuklu hanelerin hızlı tüketim satın alım davranışlarıyla ilgili de detaylı sonuçlar ortaya koyuyor. Bundan bazıları özetle şöyle;
Hızlı tüketim ürünleri satın alım davranışı açısından bakarsak, çocuk sahibi yüzde 54’lük hane kesimi kendi yüzdesiyle doğru orantılı olarak Türkiye’deki HTÜ cirosunun yüzde 55’lik kısmını gerçekleştiriyor.
Çocuklu Haneler Daha Sık Alışveriş Yapıyor
Çocuklu ve çocuksuz hanelerin hızlı tüketim ürünleri alım davranışları incelendiğinde, çocuklu hanelerin yıllık alışveriş sıklığının daha fazla olduğu görülüyor.
Atıştırmalık Tüketimi Çocuklu Hanelerde Daha Öne Çıkıyor
Çocuklu hanelerin sepetlerine giren kategorileri çocuksuz hanelere endekslediğimizde, bebekler için satın alınan kategorilerin ağırlığının yanı sıra; dondurma, bisküvi ve şekerleme gibi atıştırmalık ürünlerin de öne çıktığı görülüyor.
Çocuklu Haneler Geleneksel Perakendeci Kanallarına Daha Fazla Pay Ayırıyor
Çocuklu hanelerin kanal tercihlerini yaş grubu ve çocuk sayısı detayında çocuksuz hanelere endekslediğimizde, çocuk sayısının arttığı oranda hanelerin zincir formatındaki kanallara (ulusal+yerel) daha az pay ayırdığı ortaya çıkıyor. Bunun tam tersi olarak, çok çocuklu haneler bağımsız süpermarket ve bakkal gibi daha geleneksel kanallara çocuksuz hanelere kıyasla ortalama 1.5 kat daha fazla pay ayırıyorlar. 
Araştırma Hakkında:
Haneler Hakkında Her Şey Raporu, Ipsos KMG Hane Tüketim Paneli’nden elde edilen düzenli verilerle derlenmiştir. Raporda Çocuklu Haneler’in Satın Alım Davranışı’nın yanı sıra aşağıdaki konu başlıkları da kapsanmaktadır;
Demografik ve Ekonomik Göstergeler  
Türkiye’de Yaşayan İnsanların Genel Özellikleri
Hızlı Tüketim Ürünleri Kategori Gelişimi
o Gıda  ve İçecek Ürünleri  
o Kişisel Bakım ve Temizlik Ürünleri
Perakendeciler / Ulusal  & İndirim Zincirleri
Market Markalı Ürünlerin Türkiye ve Dünya Gelişimi
Açık Ürünlerin Gelişimi
2011 Ramazan Değerlendirmesi
Yeni Lansmanlar
SES Gruplarında & Bölgelerde Farklılaşmalar
Daha detaylı bilgi için Ceyhan Demiray (ceyhan.demiray@ipsos.com) ile irtibata geçebilirsiniz.

Ağustos 24, 2012

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın