Bültenler

Denenmiş ve Doğrudan mı Yanasınız, Yoksa Yeni mi Sizi Cezbediyor?

Eski bir izci şarkısında şöyle der: “Yeni arkadaşlar edin ama eskilerini de elinde tut; biri gümüşse diğeri altındır”. Satın alma tercihlerimiz ise bunun biraz aksi yönünde bir hissi yansıtıyor; hayatın hem denenmiş ve doğru olan hem de yeni olan tarafından beslendiğini gösteriyor.

Birçok geleneksel markanın ürün isimlerinin önüne “Yeni” ibaresini koymalarının sebebi belki de bu. Buna rağmen, Ipsos Socialogue çalışması kapsamında derlenen araştırma gösteriyor ki hemen hemen yarımız (%48) aşina olduğumuz, kilerimizi, çekmecelerimizi veya raflarımızı bildiğimiz ürünleriyle doldurduğumuz markaları tercih ediyor. Yüzde 52’lik bir kısmımız ise seçimini yeniden yana kullanıyor.

Üreticiler ve ürün yöneticileri, her iki kesim arasında müşteri sadakatini sağlamak için her yola başvuruyorlar: yeniyi tercih edenler için olduğu kadar, denenmiş ve doğru olanı tekrar tercih edecek olanlar için de markalarına karşı bir ilgi yaratmaları gerekiyor.

Bu araştırmayla ilgili infografik ve detaylı veri dosyaları için http://ipsos-na.com/news-polls/pressrelease.aspx?id=6195

Temmuz 22, 2013

1

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum (1)

Yorum Yaz

Ipsos Türkiye

Temmuz 26, 2013 at 12:16 Ös

Yürüttüğümüz herhangi bir araştırma kapsamında görüşülmek üzere aranılmış olabilirsiniz. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz arandığınız telefon numarasıyla birlikte trinfo@ipsos.com adresine emaille talepte bulunabilirsiniz.

Yorum yazın