Bültenler

Dijital Atölye Araştırdı: Erkekler ve Rolleri

Erkekler Mars’tan, Kadınlar Venüs’ten” mi, yoksa erkekle kadın bir elmanın iki yarısı, «Yin ve Yang» mı? Ipsos UU Kalitatif uzmanları tarafından aylık olarak hazırlanan Dijital Atölye’nin bu ayki konu başlığı Erkeklerdi… Kadınları ve erkekleri birbirine çarpıştırdık, ve anlatmalarını istedik: Erkeklerin günlük hayattaki rollerini bize tarif edin. İki taraf da bu “kadim” konunun neden bu denli kadim ve iki taraflı kaldığını bize bir kez daha hatırlattı.

Erkekler hangi rolleri tutup bırakmıyor?

«Erkek evin belkemiğidir, canıdır, direğidir, babasıdır. Ama aslında hepsinin ötesinde en büyük çocuğudur! » diyor Nazlı, 32.

Baba, ağabey, eş, evin küçük ya da büyük oğlu fark etmeksizin erkeklerin ev içindeki rollerine dair algıyı birkaç ana temayla bağdaştırmak mümkün:

Sağlamlık,

Güç,

Altyapı.

Adeta kaskatı, statik roller. Annelerimiz, ablalarımız gibi evin lokomotifi, motoru, değirmeni, sürekli devinmek zorunda olanı değiller. Sadece oldukları yerde durmaları, akşamları neredeyse hiç hareket etmeden televizyon koltuğunda oturmaları bile evin güvencesini sağlamaya yetiyor. Evde kimse kadar fazla vakit geçirmeseler bile hanenin varlığını devam ettiren, hep oradaymış gibi hissedilen, altyapı sağlayıcısı figür.

Hane profilleri değişse, sosyoekonomik seviyeler yükselse, kadının ev içindeki bağımsızlık alanı artsa, toplumsal hayatta cinsiyet eşitliğine dair hassasiyetler günbegün daha göz önünde olsa bile, tüketicilerin bize vermekten çekinmediği cevaplar hala ne kadar erkek egemen bir toplum olduğumuzun bir kez daha altını çiziyor.

Kutsal İttifak: TV – Kanepe – Kumanda

Günlük hayat aktivitelerini düşünürken ev hanımlarından hep duyduğumuz bir şey vardır: “her gün aynı geçiyor, çocukla ilgilen, evi toparla, akşamı bekle vs.” Her günün birbirinin aynısı olduğundan biraz sitem eder haldedirler. “Türkiye’de tipik bir aile düşünelim, gün içinde erkeği nerede görürüz, neler yapıyordur?” dediğimizde evde geçirdikleri her bir günün erkekler için o günün öncesinden ve sonrasından farklı olmadığını görüyoruz!

Archimedes’in meşhur lafıyla biraz oynayıp, hafif tersine çevirirsek, ona bir kumanda (ve mümkünse meyve tabağı!) verin, dünyası yerinden oynamasın. Hem erkekler kendilerini, hem de birlikte yaşadıkları aile bireyleri ev içindeki kemikleşmiş tablonun unsurlarını bu şekilde ortaya koyuyor: TV – Kanepe – Kumanda. Bonus olarak da meyve tabağı.

Fazla söze gerek yok: Erkekler için hane içindeki çoğu şey televizyon karşısında gerçekleşiyor. Oturma odalarının vazgeçilmezi, başlıca unsuru dediğimiz televizyonlar, evin erkeği tam karşısındaki yerini alınca görevini tam tamına yerine getirmiş oluyor.

Televizyon karşısında geçirdiği vakit, evin erkeğinin yeniliklerle karşılaşmaya, yeni fikirleri hayatına almaya için en açık olduğu alan olabilir mi?

Erkekler hangi tüketim alanlarında sözü kimseye bırakmak istemiyor?

Bu rollerin pazarlama dünyasına yansıdığı anları farklı araştırma soruları için hedef kitlelerimizi belirlerken görüyoruz ve biliyoruz. Ev içindeki tüketimde erkeklerin en çok karar sahibi oldukları alanlardan elbette ki haberdarız. Yine de tüketicilerin dilinden bu sıralamaların nasıl ve hangi yollarla meşrulaştığını görelim.

Dijital Atölye sakinlerimiz erkeklerin asıl söz sahibi olmasını meşru buldukları alanları şu şekilde sıraladılar:

1. Otomotiv

2. Teknoloji

3. Telekomünikasyon

4. Seyahat

5. Sigorta / Bireysel Emeklilik

Tüketiciler bu tercihleri birkaç temel eksende şekillendiriyor.

Ama tüm bu eksenler günün sonunda başta da bahsettiğimiz erkek altyapıyı sağlar durumunu besliyor.

Gıda, yeme-içme, kişisel bakım, temizlik, küçük ev aletleri… Bunlar hep geçici unsurlar. Evin erkeği kalıcı olanı korur, gözetir; bu yüzden söz onundur. Ama hepsinden öte evin erkeği sadece gerçekten canı isterse bir ürün ya da hizmete dair karar verici olur; karar verici olmak sadece zorunlu oldukları için değil, erkeğin ilgi alanlarının da ortaya çıktığı bir durumdur.

Bunların hepsi bize ne söylüyor?

Ev içi gündelik tüketimlerimizi düşündüğümüzde, günlük hayatı döndüren bütün o anlara baktığımızda kadın yine ve hala dinamomuz.
«Büyük» kararları erkek veriyor gibi olsa da, günlük hayat ihtiyaçlarında yetki ve sorumluluk, yeniyi fark etme ve benimseme hali yine kadında. Erkeğin istekleri, arzuları daha kendine dönük.

Ama hanenin istekleri ve ihtiyaçları = kadının kararları.

Yine günün sonunda, daha küçük, gündelik gibi görünen tüm unsurlar hanenin gelişimini, dinamizmini sağlayan noktada duruyor. Ailenin hayatının dengesi, hanenin ritmini bulması, yine kadınların kendilerini bulabildikleri pazarlama hamleleriyle gerçekleşiyor.

Kadınlar «EN BÜYÜK» kararlarda geri planda gibi görünseler de, pazarlama dinamikleri açısından evin ekonomisini dinamik tutan asıl gizli ve önemli kahramanlar yine onlar.

Not: Bu haber Ipsos Dijital Atölye Bülteni’nden derlenmiştir. Bültenin tamamını incelemek isterseniz buraya tıklayın.

Ağustos 25, 2016

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın