Bültenler

Dijital Dünyanın En Beğenilenleri

Ipsos KMG, Dijital dünyanın nabzını daha detaylı tutmak amacıyla tüketicilerin en sevdiği (aşık olduğu) dijital markaları öğrenmek üzere DigitalAge dergisi için 27 Temmuz-6 Eylül 2009 tarihleri arasında Digital Lovemarks Araştırmasını gerçekleştirdi. Bu araştırmanın sonuçlarından bazıları ise şöyle;

Cep Telefonu:
Ipsos KMG Digital Lovemarks Araştırması sonuçlarına göre Türkiye’nin en sevilen cep telefonu markası Nokia(%73). Nokia’yı açık ara farkla Samsung (%14) takip ederken, Sony Ericsson ve iPhone küçük oranlarla bu iki markanın ardında yer almakta.
Tüm tüketiciler arasındaki oranları ile karşılaştırıldığında, Nokia ve iPhone 15–24 yaş arası tüketicilerde daha fazla sevilirken, Sony Ericsson AB SES grubunda daha fazla ön plana çıkmakta.

GSM Operatörü – Telekomünikasyon Firması:
Turkcell, %59 oranı ile GSM operatörleri arasında en sevilen marka olurken, Telekomünikasyon firmaları arasında %21 ile ikinci sırada gelmektedir. GSM operatörleri sıralamasında Avea (%17) ve Vodafone (%14) Turkcell’i takip ederken, Telekomünikasyon firmalarında en sevilen marka olarak Türk Telekom (%29) ilk sırada yer almıştır.
GSM operatörü olarak Turkcell 25 yaş üstünde, Avea AB SES ve 15–24 yaş grubunda tüm tüketicilerdeki oranları ile karşılaştırıldığında daha yüksek oranda sevilmektedir.
Telekomünikasyon firmaları arasında ise, Türk Telekom 25–34 yaş arası yaş grubunda ve kadınlar arasında daha yüksek sevilme oranı ile öne çıkmaktadır.

Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayar:
Ipsos KMG Digital Lovemarks araştırmasında bilgisayar kategorisi, masaüstü ve dizüstü olmak üzere iki alt kategoride incelendi: Casper %29 masaüstü, %21 dizüstü olmak üzere her iki kategoride de en sevilen bilgisayar markası oldu.
En sevilen ilk üç bilgisayar markası masaüstü ve dizüstü ayrımında farklılık göstermezken, Casper özellikle 15–24 yaş arasında öne çıkarak en sevilen marka oldu. İkinci ve üçüncü en sevilen bilgisayar markaları olan Toshiba ve HP, AB SES grubunda farklılaşmakta.

İnternet Servis Sağlayıcı:
İnternet kullanıcılarının %59’u en çok sevdikleri internet servis sağlayıcısının TTNET olduğunu belirtirken, TTNET’in özellikle 25–34 yaş arasında tüm internet kullanıcılarına kıyasla öne çıktığı görülmekte.

Haber Sitesi:
Ipsos KMG Digital Lovemark araştırmasında görüşülen internet kullanıcılarının en sevdiği haber web sitesi %15 ile Habertürk olurken, Hürriyet haber sitesi özellikle AB SES grubunda ve kadınlar arasında öne çıkarak %9 ile ikinci sevilen haber web sitesi olmaktadır. Mynet ve Milliyet %8’er oranla takip eden en sevilen haber siteleridir.

Blog ve Portal:
Digital Lovemarks araştırmasının sonuçları Türkiye geneli internet kullanıcılarının blog ve portal terimleri konusunda kafalarının karışık olduğunu göstermekte. Kategori ‘blog’ diye sorulduğunda cevap alınmama oranı %83’e varırken, bloglar arasında en sevilen blog %4 ile Facebook. İnternet kullanıcılarının ‘portal’a cevap verememe oranı ise %73. En sevilen portal olarak %6 ile Google ilk sırada, %4 ile Mynet ikinci sırada ve %3 ile Facebook üçüncü sırada yer aldı.

E-posta / E-mail:
İnternet kullanıcılarının demografik fark göstermeksizin en sevdiği e-posta adresi Hotmail.com, Hotmail %57’lik sevilme oranı ile rakiplerinin hayli önünde yer almakta. %7 ile ikinci en sevilen e-posta adresi gmail.com, özellikle AB SES grubunda öne çıkmaktadır.

Arama Motoru:
İnternet kullanıcılarının en sevdiği arama motorunun %88 ile rakipsiz olarak Google olduğu görülmektedir. Google özellikle AB SES grubunda ve erkekler arasında tüm internet kullanıcıları ortalamasına göre daha fazla seviliyor.

Sosyal Ağ / Arkadaşlık Sitesi:
Özellikle 15–24 yaş genç internet kullanıcılarının en çok sevdiği sosyal ağ/arkadaşlık sitesi %49’luk bir oranla Facebook, ardından % 7 ile MSN, %2 ile de Mynet Facebook’u takip etmekte.

Emlak Sitesi:
İnternetten emlak araştırmak için kullanılan web siteleri arasından en sevilenleri %7 ile Hürriyet Emlak ve Sahibinden.com’dur. Sahibinden.com özellikle 25-34 yaş arasında, 4. en sevilen emlak sitesi olan Milliyet emlak ise AB SES grubunda tüm tüketicilere kıyasla daha fazla oranda sevilmektedir.

Otomotiv Sitesi:
En sevilen araba web sitesi %12 ile Arabam.com iken ikinci en sevilen %7 ile Sahibinden.com’dur. Arabam.com erkekler tarafından, Sahibinden.com ise 25–34 yaş grubu ve erkek internet kullanıcıları tarafından tüme oranla daha fazla sevilmektedir.

Online Teknoloji Market:
Online teknoloji market olarak en sevilen olarak öne çıkanı %13 ile Teknosa’nın web sitesidir. Hepsiburada.com ve Gittigidiyor.com web siteleri ise %4 ile en çok sevilen teknoloji web sitelerinde 3. ve 4. sıradadır. Teknosa.com 25-34 yaş arası internet kullanıcıları, Hepsiburada.com ise AB SES grubunda öne çıkmaktadır.

Daha detaylı bilgi için miray.tok@ipsos.com ‘a e-mail gönderebilirsiniz.

Kasım 25, 2009

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın