Bültenler

Dünya Ekonomisinde Kırılganlaşan Bölgeler, Türkiye’de Pozitif Ekonomik Algıda Düşüş

Ipsos tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Global @dvisor araştırması kapsamında 25 ülkenin vatandaşlarının ülke ekonomileriyle ilgili algısı ölçümleniyor.

Dünyada Ekonominin Nabzı Raporu Mart ayı sonuçları, vatandaşların ülkeleriyle ilgili olumlu ekonomi algılarında düşüş ihtimalini gösteriyor.
Bölgesel olarak değerlendirildiğinde özellikle Latin Amerika, Ortadoğu ve Afrika ve Kuzey Amerika bölgelerindeki ülke ekonomileri pozitif algısı düşüşe geçmiş durumda. Özellikle Brezilya (-11 puan, %26) ve Arjantin (-7 puan, %21)’de, pozitif ekonomik beklentide olanların oranında yılbaşına göre önemli bir düşüş görülüyor. Her iki ülkede de görülen yüksek enflasyon ve bunu takip eden ekonomik büyümenin yavaşlaması vatandaşların algısını tetikleyen unsurlar olarak değerlendiriliyor.

Avrupa ise Ocak ayındaki oranını koruyor ve Avrupa bölgesindeki vatandaşların %31’i ekonomilerini olumlu olarak değerlendiriyor. Asya Pasifik ülkelerinde ise pozitif algıda bir artış görülüyor (%45).

Bu bölgede geçtiğimiz aya göre olumlu değerlendirmelerinde en fazla artış gösteren ülke ise İngiltere. Bu olumlu artışta, ülkedeki işsizlik oranlarının hızla düşmesi ve konut fiyatlarının artışa geçmesi etkili olarak değerlendiriliyor.

Türkiye’ye baktığımızda ise vatandaşların ülke ekonomisinin genel durumunu iyi olarak değerlendirme oranında bir önceki döneme göre 4 puanlık bir düşüş gözlemleniyor ve %39’luk bir kesim ülke ekonomisini iyi olarak değerlendiriyor.

25 ülkenin ortalamasına baktığımızda ise tüm ülke vatandaşlarının %38’i ülkelerindeki ekonomik durumu olumlu olarak değerlendiriyorlar. Bu oran ile Ocak ayındaki %39’luk ortalamadan 1 puan düşüşe geçilmiş oluyor.

Dünyada Ekonominin Nabzı raporunun bu ay yeni bir ülkesi var: Mısır. Mısır halkı, araştırmada yer verilen diğer ülkelere kıyasla ekonomileriyle ilgili pozitif değerlendirmelerde bulunuyorlar. (%56). Hatta bu ayki rapordaki ülke ortalamasının Mısır’ın yükselttiğini söylemek de mümkün. Mısır’da her on kişiden ikisi yerel ekonomilerinin iyi olduğunu değerlendirirken, yarıya yakını (%49) ise gelecek 6 ayda daha güçlü bir yerel ekonomi beklentisinde.

Global @dvisor Dünyada Ekonominin Nabzı Mart Raporunu detaylı incelemek için buraya tıklayın.

Mart 24, 2014

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın