Bültenler

Dünya Kamuoyunun %60′ı NATO’nun Libya’ya Müdahalesini Destekliyor

Ipsos Global @dvisor tarafından Türkiye dahil 23 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre, kamuoyunun çoğunluğu (%60), NATO’nun, BM kararına dayanarak Libya’ya yönelik müdahalesini destekliyor.

Araştırma, BM’nin Libya üzerinde “uçuşa yasak bölge” ilanı ve sonrasında NATO’nun askeri müdahalesinin başlamasından sonra yapıldı. Buna göre, Libya’ya NATO müdahalesine en büyük destek Güney Afrika’dan geliyor (%83). Bu ülkeyi, Belçika (%78), Avustralya (%77), Hindistan (%75), Fransa (%72), İsveç (%71), Kanada (%70), Brezilya (%68), Japonya (%68), İspanya (%64), Güney Kore (%63), Polonya (%62), ABD (%61), Almanya (%59), İngiltere (%58), Macaristan (%54), Meksika (%53) ve İtalya (%52) izliyor.

NATO müdahalesine en az destek veren ülkeler ise: Rusya (%23), Türkiye (%35), Arjantin (%38), Endonezya (%46) ve Suudi Arabistan (%50).

Konuyu değerlendiren Ipsos KMG Sosyal Araştırmalar Direktörü Tonguç Çoban şunları iletti: “Libya’ya yönelik NATO müdahalesine dünya kamuoyundan gelen destek yüzde 60. Bunda, bu müdahalenin BM kararına dayanmasının rolü büyük. Rusya’da bu destek yüzde 23 ile en alt seviyede. Bu durum Rusya’nın NATO’yla tarihsel rekabetinin yansıması olarak değerlendirilebilir. Genel olarak NATO ülkelerinde müdahaleye destek yüzde 57 iken, Türkiye toplumunun sadece yüzde 35′i NATO müdahalesini destekliyor. Bu NATO üyeleri içindeki en düşük oran. Bunun nedenlerinin, Türkiye’nin Libya ile olan tarihsel ve ekonomik ilişkileri, Irak’a müdahalenin yarattığı olumsuz algı ve Libya’ya müdahalenin sivilleri korumaktan çok petrol kaygısıyla yapıldığına yönelik algı olduğu yorumu yapılabilir.”

NATO üyesi ülkelerin kamuoylarında destek oranı ortalama %57, ama görüşler farklı…
NATO ülkeleri arasında, Libya’ya yönelik askeri müdahaleye en fazla destek veren ülke Belçika (%78). Ardından Fransa (%72) ve Kanada (%70) geliyor. Desteğin nispeten daha az ama yine de güçlü olduğu ülkeler İspanya (%64), Polonya (%62), ABD (%61), Almanya (%59) ve İngiltere (%58). NATO üyesi ülkeler arasında desteğin en zayıf olduğu ülkeler, Macaristan (%54), İtalya /%52) ve Türkiye (%35).

Araştırma Hakkında:
Bu araştırma, ABD, Almanya, Arjantin, Avustralya, Belçika, Brezilya, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere,  İtalya, İspanya, İsveç, Japonya, Kanada,  Macaristan, Meksika, Polonya,  Rusya, Suudi Arabistan ve Türkiye’de (23 ülke), 18-64 yaş grubunda toplam 17.531 kişiyle online görüşme metoduyla yapılmıştır. Araştırma 2-14 Mart 2011 tarihlerinde yapılmıştır. Arjantin, Endonezya, Meksika, Polonya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, İsveç, Rusya ve Türkiye’de yaklaşık 500’er kişiyle, diğer ülkelerde yaklaşık 1000’er kişiyle görüşülmüştür. Örneklem, nüfusu temsil etmesi için, temel demografik kriterlere göre ağırlıklandırma yapılmıştır. Araştırmanın hata payı, %95 güven aralığında, 500’lük örneklem için +/- %4,5, 100’lik örneklem için +/- %3,1’dir.

Katılımcılara şu soru soruldu: “Bildiğiniz gibi, NATO, BM kararına dayanarak ve Arap Birliği’nin desteğini alarak Libya’ya askeri bir müdahale başlattı. Bildiklerinizden, duyduklarınızdan, okuduklarınızdan hareketle, bu müdahaleyi ne derece destekleyip desteklemediğinizi söyler misiniz? (Çok destekliyorum, biraz destekliyorum, pek desteklemiyorum, hiç desteklemiyorum)

Mayıs 23, 2011

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın