Bültenler

Dünya Su Gününü Geride Bırakırken…

Şüphesiz ki su, dünyadaki tüm canlıların en önemli yaşam kaynağı. Hem varoluşumuz ve sağlımız için hem de tarım, sanayi vb üretim ekosisteminin varlığını sürdürmesi için olmazsa olmazımız. Biz de bu haberimizde hem dünyadaki suyun genel durumuna bakmaya hem de Türkiye’deki bireylerin su tüketim alışkanlarıyla ilgili bazı bilgiler vermeye çalıştık.

2003 yılından bu yana UNESCO her yıl Dünya Su Günü’nde bir rapor yayınlıyor (World Water Development Report). Bu raporda Birleşmiş Milletler’in su kaynakları ve temizliği konularındaki sistem bakış açısı ortaya koyuluyor ve güncel bilgiler ve bilimsel veriler uygun politika mesajlarıyla birlikte bu raporda derleniyor. Bu seneki WWD Raporundan ortaya çıkan temel konsept ise çözümün doğanın kendisinde olduğunu gösteriyor. WWD 2018 Raporu, doğaya karşı olmaktan ziyade, doğayla birlikte çalışarak doğal sermayemizi güçlendirebileceğimizi ve verimli kaynakları olan ve rekabetçi bir sirkülasyon ekonomisine destek olabileceğimizi gösteriyor.

Raporda öne çıkan bulgulardan bazıları şunlar; Dünyada 2.1 milyar insanın, güvenli yönetilen içme suyu hizmetine erişimi bulunmuyor. 2050 yılına kadar dünya nüfusunun 2 milyar kişi daha fazla olacağı ve global su ihtiyacının bugünden %30 daha fazla olacağı tahmin ediliyor.

Su hayatımızdaki en önemli içecek:

Ipsos Hane Tüketim Paneli kapsamında gerçekleştirilen bireysel panel çalışması, bireylerin su tüketim alışkanlarına da mercek tutuyor. Buna göre; Türkiye’de ortalama bir birey haftalık ortalama 7.5 litre su tüketiyor. Her ne kadar kişilerin kilo, egzersiz durumu ve yaşadıkları ortamın iklimine göre değişiklik gösterse de günde ortalama 2 litre su içilmesi gerekliliğini baz alırsak, yeterince su içmediğimizi söylemek mümkün.

Türkiye’de hanelerin soğuk içecek tüketimlerine bakıldığında ise su tüketiminin bunun %89’unu oluşturduğu görülüyor. Bireylerin %58’i musluk suyu tüketiyor. Toplam su tüketiminin miktarca %52’sini musluk suları oluşturuyor.

Mart 26, 2018

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın