Bültenler

Dünyada ve Türkiye’de Ekonominin Nabzı

Ipsos’un 28 ülkede her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği Global @dvisor, Dünyada Ekonominin Nabzı (The Economic Pulse of the World) araştırmasının yeni raporu yayınlandı. Buna göre ülkelerinin ekonomilerini “iyi” olarak değerlendirenlerin oranı global ortalamada %48 olarak görüldü. Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye, Meksika, Brezilya, Arjantin ve Rusya’dan araştırmaya katılanların ortalama %28’i ülke ekonomilerini “iyi olarak değerlendirdi. Araştırmaya Türkiye’den katılanların %37’si bu konuda olumlu görüş iletti.

Ülkelerindeki mevcut ekonomik durumu iyi olarak değerlendiren ülkelerin en başında %88 ile Çin geliyor. Bunu %79 ile Almanya, %78 ile Suudi Arabistan ve İsveç ve %77 ile Hindistan takip ediyor.

görsel1

Öte yandan yakın gelecekteki ekonomik durumla ilgili olarak mevcut duruma kıyasla daha düşük bir iyimserlik gözlemleniyor. Gelecek altı ayda yerel bölgelerindeki ekonominin daha güçlü olacağına inanan bireylerin oranı global ortalamada %30, araştırmaya Türkiye’den katılanlarda ise %25.

Ekonomilerinin yakın geleceği ile ilgili en iyimser ülkeler ise Şili ve Hindistan. Birleşik Krallık, Japonya ve İtalya ise bu konuda en olumsuz beklentilere sahip ülkeler olarak karşımıza çıkıyor.

G@ 105 - Economic Pulse - February 2018-2

Araştırma raporunun tamamını incelemek için buraya tıklayın.

Mart 26, 2018

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın