Bültenler

Dünyadaki Yurttaşlar Ekonomilerini Değerlendirdi

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 24 Ülkenin yurttaşları ülke ekonomilerinin şu anki durumunu değerlendirdi.

Ipsos Sosyal Araştırmalar Enstitüsü tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen Ipsos Global @dsvior Araştırmasının 14.sü 8 – 20 Ekim 2010 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Ipsos Online Paneli aracılığıyla gerçekleştirilen araştırmada Arjantin, Avustralya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, İngiltere, Almanya, Macaristan, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Polonya, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, İspanya, İsveç, Türkiye ve ABD olmak üzere 24 ülke yurttaşı görüşlerini bildirdi.

“Ülkenizdeki mevcut ekonomik durumu nasıl değerlendirirsiniz” şeklindeki soru bu çalışmada düzenli olarak yurttaşlara soruluyor.

Ekim ayı ekonomik durumun gelişimi açısından pozitif bir gelişme gösterdi. Topamda iyimserlik  2 puan artışla %42’ye yükselmiş durumda. Belki yavaş, ama emin adımlarla ekonomideki olumlu gelişme belgelenebiliyor: Kasım 2009 – Nisan 2010 aralığında global ekonomik değerlendirme %38 civarındayken, Eylül 2010’da 1 puan artışla %40 ve Ekim’de de 2 puan artışla %42’lere yükselmiş durumda. 2010’un 6 aylık döneminde ise olumlu değerlendirme oranı 4 puan artış gösteriyor.
Nisan 2007 senesindeki yüksek iyimserlik skoru olan %56’lık orana ulaşmak için biraz daha yol gerekse de Nisan 2008’de gösterilen %45’lik seviyeye yaklaşılmış durumda. Ekim ayında görülen bu pozitif hareketlilik birçok ülkeden kaynaklanıyor, her üç ülkeden ikisinde olumlu değerlendirmelerde artış gözleniyor.

Ekim ayında ülkelerinin ekonomik durumunu olumlu olarak değerlendiren ilk beş ülke; Hindistan (%88), Çin (%79), Avustralya (%78), İsveç (%77) ve Suudi Arabistan (%76)

Eylül ayı ile kıyaslandığında pozitif değerlendirme konusunda en yüksek artışı gösterenler arasında 4 puanlık artışla Türkiye de yer alıyor. Diğer artış gösteren ülkeler ise: Almanya (+8), Brezilya (+8), Hindistan (+6), Macaristan (+6).

Ülke ekonomilerinin son durumuyla ilgili Eylül ayına oranlar Ekim ayında daha olumsuz düşünen ülkeler ise: Belçika (-7), Kanada (-5), İngiltere (-4), Polonya (-4), Arjantin (-3), Güney Kore (-3) olarak sıralanıyor.

Global @dvisor detaylı rapora ulaşmak için buraya tıklayın.

Kasım 24, 2010

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın