Bültenler

Ekonomik ve Siyasi Gelişmeler Tüketime Yansıdı. Tüketici, Harcamalarını ‘İhtiyatlı Şekilde’ Azalttı

Ipsos’un   hazırladığı Hane Tüketim Endeksi’ne (HTE) göre, ekonomi ve siyasetteki tedirginlik Ocak ayı harcamalarına da yansıdı. Hanelerin ev içi harcamalarını azalttığı Ocak ayında hane tüketimi bir önceki aya göre sabit fiyatlarla sabit kalırken, cari fiyatlarla yüzde 1 azaldı. Enflasyondan arındırıldığında, geçen yılın aynı dönemine göre harcama düzeyinde yüzde 5 artış gerçekleşti. Alışverişten kısma eğiliminin, son 4 aydır sürdüğünü gözlemliyoruz.

Harcama kalemlerindeki değişim

Sabit  fiyatlarla hane tüketimi harcaması değişimine bakıldığında, “gıda ve içecek” harcamaları bir önceki aya göre sabit kalırken, Ocak 2014’e göre ise yüzde 5’lik artış kaydetti. Bu kalem içerisinde yer alan genel gıda harcamaları ise önceki aya göre yüzde 4 geriledi, Ocak 2014’e göre de yüzde 6 arttı. Önceki aya göre “kişisel bakım” harcamaları sabit fiyatlarla yüzde 2, “temizlik” harcamaları yüzde 6 ve “diğer” (ampül, pil v.b) harcamalar da yüzde 9 düşüş kaydetti.

Yılbaşı hariç tüm harcamalarda düşüş

Yılbaşı harcamalarını da kapsayan Ocak ayında, 2 ana kalemde sabit fiyatlarla önceki aya göre ciddi büyüme elde edildi. “Gıda ve içecekler” kalemi başlığı altında yer alan et ve işlenmiş et ürünleri yüzde 10, alkollü içecekler ise yüzde 21 artış kaydetti. Atıştırmalık harcamalarında yüzde 4, “kişisel bakım” kategorisindeki kağıt harcamalarında da yüzde 1 artış oldu.

Haneler, diğer bütün gıda ürünlerini ise daha az harcadı. Söz konusu ürünler dışında, “gıda ve içeceklerde” genel gıda, yağ,  alkolsüz içecek , “kişisel bakımda” vücut bakım ve saç bakım, “temizlikte” çamaşır-bulaşık yıkama ile ev temizliği harcamalarında yüzde 2 ile 9 arasında değişen oranlarda düşüşler kaydedildi.

İndirim Marketlerinin  payı yüzde 19 oldu

Hane Tüketim Endeksi (HTE) sonuçlarına göre, indirim süpermarketlerinin payı son bir yılda önemli artış kaydederek yüzde 19’a ulaştı. Perakendecilerde aylık harcama endeksinde hala en büyük pay ise tekil süpermarketlere ait. Tekil süpermarketler geçen yıllardaki payını korumaya devam etti ve yüzde 26 pay aldı. Bu dönemde yerel ve ulusal zincirler ile bakkallar ise pay kaybetti.

Şubat 24, 2015

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın