Bültenler

‘Endişeli Bekleyiş’ Sürüyor

Ipsos KMG Sosyal Araştırmalar Enstitüsü tarafından Ocak 2010’dan bu yana düzenli olarak gerçekleştirilen ve iki ayda bir raporlanan Türkiye Barometresi Araştırmasının Ocak 2012 sonuçlarına göre, kamuoyunun memnuniyet ve beklenti algısında 2011’in sonunda başlayan negatif eğilim devam ediyor. Bu gelişmeye paralel olarak, vatandaşlar tüketim ve yatırım harcamalarını da azaltıyor. Kamuoyunun, ‘endişeli bekleyişi’ devam ediyor. 

Hükümetin çeşitli konulardaki siyasi performansına yönelik kamuoyu algısında, güvenlik ve terör hariç, geçen döneme göre negatif gelişme gözleniyor. 

Sağlık, eğitim ve dış politika hükümetin en başarılı algılandığı alanlar olmaya devam ediyor. Bu ay en dikkat çekici bulgu, Hükümetin hala en zayıf kaldığı alan güvenlik ve terör konusundaki algının pozitif yönde hareketlenmesi. Geçen döneme göre daha fazla sayıda yurttaş Hükümetin terörle mücadele politikasını başarılı buluyor. 

Muhalefetin performansına gelince, CHP’nin performans algısında bir değişim yok. MHP’nin performans algısında ise az da olsa artış söz konusu. BDP’nin performansında değişiklik görülmüyor.

Türkiye Barometresi Ocak 2012 Raporu’nu incelemek için buraya tıklayın.

Şubat 24, 2012

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın