Bültenler

Etkili Marka Olmak ve En Etkili Markalar

Hangi bankalara güvenirsiniz? Haberleri nereden takip edersiniz? Hangi kurumlar örnek teşkil ediyorlar? Markalar hayatımızda ve dünyada önemli rol oynuyorlar ve sosyal ağların yükselmesiyle birlikte bu etki gittikçe büyüyor. Günlük hayatlarımızı kolaylaştırmadan refahımızı artırmaya kadar birçok şekilde markalar içinde yaşadığımız toplumları ve toplulukları dönüştürüyor. Bazıları toplumsal olumsuzlukları çözmek ve gezegenimizi iyileştirmek için ekonomik güçlerini de kullanıyor. Peki hangi markalar en etkili olanlar ve etkili marka olmak ve etkiyi oluşturmak için ne yapmak gerekiyor?

Etkili markalar bir ürün veya hizmeti satmanın ötesine gayet iyi geçiyorlar. Onlar insanlarla daha güçlü duygusal ilişki kuran bir hedef üzerine kurulmuşlar. Dinlemeyi seçen markalar için yeni teknolojiler tüketici geri bildirimlerini toplamak için yol sağlıyor. Bu veriyi kullanan markalar bugün hiç olmadığı kadar güncel ve etkileri de hiç küçümsenmeyecek derecede…

Ipsos olarak Türkiye dahil dünyanın bir çok ülkesinde etkili markaları ölçümlediğimiz “The Most Influential Brands – En Etkili Markalar” adını verdiğimiz bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmada ülkelerdeki en etkili markaları sıralamakla kalmıyoruz aynı zamanda bu markaların neden başı çektiğini, hangi jenerasyonları etkilediklerini, insanların üzerinde ne gibi etkilerinin olduğunu, nelerin onları etkili yaptığını ortaya koyuyor ve büyük ya da küçük her işletmeye uygulanabilecek temel içgörüler sunuyoruz.

Etki Nedir?
Etkili olmak demek insanların hayatları üzerinde etkinin olması demek. Bu markalara oldukça güven duyuyoruz, bizlerin nasıl alışveriş ettiğine, birbirimizle nasıl etkileşim kurduğumuza ve nasıl davrandığımıza rehberlik etmelerine izin veriyoruz. Etkili markaların aynı zamanda ilham verici özellikleri de var. İnsanlara daha akıllı seçimler yapmaları için araçlar sağlayarak daha iyi ve ilginç bir hayat için bir yol sunuyorlar. Bu da birkaç teknoloji markasının neden üst sıralarda çıktığını bize açıklıyor.

En etkili markalar dünyada önemli ve günceller… Tüketiciler bu markalarla özdeşleşiyorlar ve bu markalara duygusal tepkiler veriyorlar ve bazıları gerçekten bu markalar olmadan hayatlarını hayal bile edemiyorlar. Fakat, etkili marka olmak kolay bir iş değil.

Etkinin Gücü
Etkili markalar yatırım yapıyorlar ve bu yatırımlar meyvelerini veriyor. Algılanan değerlerini yansıtarak, bu markalar düzenli olarak borsada da daha iyi performans gösteriyorlar.

Etkiyi Oluşturmak
Etkili olmak çok çalışmayı gerektiriyor. İnsanlar çok yoğunlar ve hayatları boyunca birçok marka ile etkileşime geçiyorlar çoğunlukla da marka isimlerini kendileri fark etmiyorlar. Fakat bazı markalar orada görünür halde duruyor. Neden? Bunun yanıtı karmaşık. Bunun için Ipsos olarak etkiyi oluşturan 5 temel faktör tanımladık:

• Güvenilirlik
• Etkileşim
• Öncülük
• Kurumsal Vatandaşlık
• Görünürlük

The Most Influential Brands – En Etkili Markalar Araştırması bu sene Türkiye’de de gerçekleştirildi ve Türkiye’deki en etkili markalar belirlendi.

Araştırma Raporuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için Özlem Bora ozlem.bora@ipsos.com ile iletişime geçebilirsiniz.

Şubat 20, 2017

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın