Bültenler

Ev Dışı Tüketim Yılın İlk Yarısında Daralma Gösterdi

2014 yılı başından beri devam eden Foodservice Monitor ev dışı tüketim araştırmasına göre, 2016’nın ilk yarısında EDT sektöründe daralma kaydedildi.

Bu zamana kadar artan grafiğiyle dikkat çeken Ev Dışı Tüketim Sektörü, Turizm krizi ve terör olayları gibi nedenlerle bu dönemi küçülme ile kapadı. Ev dışı tüketimin büyük bir bölümünün gerçekleştiği 7 büyük ilde (İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya ve Muğla); EDT noktalarının hızlı tüketim ürünleri alımları cirosal olarak %7 azaldı. Daralma en çok otel kanalında gerçekleşti.

Geçtiğimiz yıldan bu yana sektörün gündeminde olan turizm krizinin ilk etkilerinin yılın ilk yarısında görülmesiyle birlikte; Antalya en fazla daralmanın görüldüğü il oldu, bunu Muğla takip etti. Yerel turizmin daha etkili olduğu İzmir ise geçtiğimiz yılın ilk yarısıyla karşılaştırıldığında sabit kaldı.

Yaz sezonunu kapsayan yılın ikinci yarısında, turizm krizinin ve ülkenin sıcak gündeminin EDT sektörüne olan etkilerinin daha net bir resim olarak karşımıza çıkması bekleniyor.

Foodservice Monitor Hakkında:

IPSOS ve ETÜDER ortaklığında 2014 yılının başında kurulan Foodservice Monitor / Ev Dışı Tüketim Paneli, Ev Dışı Tüketim sektöründe hızlı tüketim ürünleri kategorilerinin Ev Dışı Tüketim noktalarındaki performansını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya ve Muğla’dan oluşan 7 büyük ilde ölçümlüyor.

2014 yılının başından beri 2.700 Ev Dışı Tüketim noktasına yapılan ziyaretler ile toplanan verileri düzenli olarak raporlayan Foodservice Monitor kapsamında, söz konusu 7 ildeki Ev Dışı Tüketim noktalarını (konaklama yerleri, alkollü ve alkolsüz restoranlar, alkollü ve alkolsüz kafeler, meyhaneler, pastaneler, fastfood vb.) temsilen seçilen örneklem dahilinde gıda, alkollü-alkolsüz içecekler ve temizlik & kağıt ürünleri kategorilerinin hem tüketimleri ölçümleniyor, hem ürün bulunurlukları takip ediliyor, hem de ürünlerin ve markaların tüketim payları izleniyor.

Böylece, hızlı tüketim ürünleri markalarının Ev Dışı Tüketim pazarındaki büyüklüğü ve kanallar bazında performansının takibi Foodservice Monitor ile sağlanabiliyor

Foodservice Monitor 2016 Raporu tanıtım dosyası icin buraya tıklayın.

Ağustos 25, 2016

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın