Bültenler

Ev Dışı Tüketimde En Fazla Antalya Daraldı…

Ipsos ve Etüder’in beraber yürüttüğü Foodservice Monitor araştırma sonuçlarına göre; Ev dışı tüketim sektöründe 2016 yılının ilk 9 ayında içecek alımları miktarsal %4 azalırken, noktaların harcamaları %2 azaldı. Alkollü içeceklerdeki daralma alkolsüz içeceklere göre daha belirgindi.

Bu yıl daralmadaki en büyük rolü yılın 3. çeyreği oynadı. En fazla daralan il %20 daralma ile turizm krizinden en fazla etkilenen Antalya oldu, daralmada Antalya‘yı yine yazlık bölge olan Muğla takip etti. Kanal bazında bakıldığında beklenildiği şekilde oteller sektörde en fazla daralma gösteren kanal oldu. Küçülen içecek pazarında Ayran büyümeye devam ediyor. Ayranla birlikte maden suyu, soğuk çay ve kahve kategorileri de büyüme trendinde. Gazlı İçecekler miktarsal azalmasına rağmen, sudan sonra ev dışı tüketim noktalarında en fazla bulunan soğuk içecek kategorisi olmaya devam ediyor.

Foodservice Monitor Hakkında:

IPSOS ve ETÜDER ortaklığında 2014 yılının başında kurulan Foodservice Monitor / Ev Dışı Tüketim Paneli, Ev Dışı Tüketim sektöründe hızlı tüketim ürünleri kategorilerinin Ev Dışı Tüketim noktalarındaki performansını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya ve Muğla’dan oluşan 7 büyük ilde ölçümlüyor.

2014 yılının başından beri 2.700 Ev Dışı Tüketim noktasına yapılan ziyaretler ile toplanan verileri düzenli olarak raporlayan Foodservice Monitor kapsamında, söz konusu 7 ildeki Ev Dışı Tüketim noktalarını (konaklama yerleri, alkollü ve alkolsüz restoranlar, alkollü ve alkolsüz kafeler, meyhaneler, pastaneler, fastfood vb.) temsilen seçilen örneklem dahilinde gıda, alkollü-alkolsüz içecekler ve temizlik & kağıt ürünleri kategorilerinin hem tüketimleri ölçümleniyor, hem ürün bulunurlukları takip ediliyor, hem de ürünlerin ve markaların tüketim payları izleniyor.

Böylece, hızlı tüketim ürünleri markalarının Ev Dışı Tüketim pazarındaki büyüklüğü ve kanallar bazında performansının takibi Foodservice Monitor ile sağlanabiliyor.

Kasım 28, 2016

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın