Bültenler

Evdışı Tüketimde Üretici Firmaların Gözde Kanalı: Fastfood

Yeme-içme mekanlarının yarısından fazlasını restoranlar oluşturuyor; restoran segmenti içinde ise fastfood restoranlar sayıca en yüksek mekanlar. Ciro olarak da özellikle zincir fast food’ların katkısı ile ev dışı tüketim pazarında konaklama kanalından sonra ikinci en büyük ciroyu yapıyor.

Etüder – Ipsos işbirliği çerçevesinde Ipsos tarafından yönetilen ve Türkiye evdışı tüketiminin ağırlıklı kısmını temsil eden 7 ili kapsayan “Foodservice Monitor” çalışmasının tam ölçekli sokak taraması sonunda İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya ve Muğla illerinde 90.000 ‘e yakın mekan tespit edildi. Çalışma bu mekanların sadece sayılarını değil, envanter bilgilerini ve sınıflamalarını da belirlemek üzere mekan yetkilileri ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi. Bu mekânların tahmini cirosu ise 50 milyar TL.

Çalışmada ev dışı yeme mekanlarının işyerleri ve askeri kantinler dışında akla gelebilecek tüm kanal tiplerini kapsadığını söyleyebiliriz.

• Tespit edilen 90.000 civarındaki noktanın %80’i yeme-içme, kalan 18 bin nokta ise hastane, yemek şirketi, konaklama, ulaşım, yemek şirketi gibi işletmeler oluşturuyor.
• Yeme-içme mekanları içinde sayıca yarısından fazlasını (%44) alkollü, alkolsüz ve fastfood restoranlar olmak üzere restoran segmenti oluşturuyor.
• Restoran segmenti içinde ise fastfood restoranlar (24%) sayıca en yüksek mekanlar. Bu mekanların %22’si modern fastfood olarak, yani AVM içinde, ya da şubesi olan hamburger ve pizzacılar olarak tanımlanıyor. Kalanı ise döner, pide, mantı gibi geleneksel fastfood mutfağını yapan tekil fastfood restoranlarından oluşuyor. Fastfood restoranlar ciro olarak da %14.9 pay alarak ev dışı tüketim pazarında konaklamadan sonra en büyük ikinci payı alıyor. Bu arada modern fast food’lar geleneksel noktalara göre ortalama 3 kat daha fazla aylık ciro elde ediyor.
• Alkolsüz restoranların sayısı fastfood restoranlara kıyasla daha az ancak; fastfood restoranlara oldukça yakın bir ciro payına (%13.7) sahip. Bunun en önemli nedeni ödenen hesabın 11 TL civarında olması. Fastfood restoranlarda ortalama 1 kişilik hesap ise 8 TL.

Foodservice Monitor ile ilgili daha detayli bilgi için Elif Akçam Bayur ile iletişime geçebilirsiniz. (elif.bayur@ipsos.com)

Haziran 24, 2014

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın