Bültenler

Geçmişi Çok Eski, Popülerliği Taze… Meyve Suları Pazar Değerlendirmesi

Geçmişi Çok Eski, Popülerliği Taze… Meyve Suları Pazar Değerlendirmesi

Ipsos Hane Tüketim Paneli verilerine göre 2012 yılı Meyve Suları Pazar değerlendirmesi şu şekilde:

Türkiye meyve suları pazarı 508 milyon TL değerinde. Meyve Suları cirosal olarak %5.4 oranında büyüyor.

Türkiye’deki hanelerin yaklaşık %92’si meyve suları satın alıyor. Bu oran son senelerde sabit.

Haneler tarafından satınalınma oranları % (Penetrasyon %)
2012
Meyve Suları 91.7
Nektarlar 88.7
Saf – %100 24.4
Aromalı& Meyveli İçecekler 48.4


Kaynak: Ipsos Hane Tüketim Paneli

Meyve Suları pazarında en tercih edilen ürünler Nektarlar.

 
2012 senesi payları
Toplam 100
Nektarlar 81.8
Saf – %100 6.3
Aromalı& Meyveli İçecekler 11.9


Kaynak: Ipsos Hane Tüketim Paneli

Bölgelerin miktarsal dağılımında ise Marmara bölgesi tüm segmentlerde en yüksek paya sahip bölge. Tüm kategori satışlarının %42’si Marmara bölgesinde gerçekleşiyor.

Bölge payları %
Meyve Suları
Türkiye 100
Marmara 41.9
Ege 12.2
İç Anadolu 16.1
Akdeniz 11.0
Karadeniz 6.6
Doğu & Güneydoğu 12.2


Kaynak: Ipsos Hane Tüketim Paneli

Ipsos Tüketici Panelleri Genel Müdürü Kıvanç Bilgeman pazarı şöyle değerlendiriyor:

“Meyve suları son senelerin yıldız ürün gruplarından bir tanesi. Onlarca firmanın birden fazla marka ile yer aldığı meyve sularının aslında geçmişi çok eskilere gidiyor Türkiye’de. Ancak popüler bir içecek haline gelmesi son senelerde daha hızlandı.

Yeni firmalar, lansmanlar, yapılan yatırımlar ve reklamlar ile hızla büyüyen meyve suları 2012 senesinde ise büyümesi yavaşlayan bir sektör haline geldi. Bunun en büyük sebebi ise çeşitlenen içecekler. Tüketicilerin önünde fazlasıyla değişik içecekler çıktı ki geleneksel ürünler bir miktar duraklamaya girdiler. Sadece gazlı içecekler değil, Buzlu çaylar, buzlu kahveler, limonatalar, aromalı maden suları vb. meyve suları ile ciddi bir rekabet içerisindeler ve pay çalmaya çalışıyorlar

Ben, Meyve sularının özellikle taze sıkılmış ve %100 ürünler ile ve sağlıklı olmaları sebebiyle önümüzdeki senelerde büyümeye devam edeceğine inanıyorum. Özellikle de değişen toplum ve çağ ile belki de özellikle yaz aylarında kahvaltıda çay yerine içilen bir içecek haline gelecektir.”

Ipsos Hane Tüketim Paneli Hakkında:

Bu veriler Ipsos Hane Tüketim Paneli verilerinden derlenmiştir ve Türkiye’deki 19 milyon hanenin sadece ev içi tüketimlerini kapsamaktadır.

Ipsos Hane Tüketim Paneli, Türkiye’nin 35 iline yayılmış 13.000 haneden oluşan örneklemi ile Türkiye’nin en büyük panelidir. 1998 senesinden beri sahip olduğu geçmiş veri ile detaylı trend analizleri ile hem Türkiye Hızlı Tüketim ürünleri pazarı, hem de tüm ürün gruplarında firma, marka ve çeşit ayrıntısında veri sunmaktadır. Bu verileri, Türkiye, SES grupları, bölgeler, 12 büyük il, gelir grupları, hane büyüklüğü gibi standart kırılımlarda haftalık ve aylık olarak sunarken, her türlü detaylı analizlerle de tüketici davranışlarını inceleyerek hem üretici firmalara hem de perakendecilere yol göstermektedir.

Haziran 20, 2013

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın