Bültenler

Gençlerin Rol Modelleri Kim?

Ipsos KMG ve MediaCat dergisi işbirliğiyle iki ayda bir gerçekleştirilip yayınlanan Celebrity Güven Endeksi çalışmasına ek olarak Kasım ayında 15-35 yaş arası gençlere “en beğendikleri, davranışlarını kendilerine örnek aldıkları ünlü”ler soruldu. Bu Rol Model Çalışması 19 Ekim – 15 Kasım tarihleri arasında Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmeleri (CATI) tekniği ile gerçekleştirildi ve bu kapsamda Türkiye kent nüfusu temsili toplam 747 kişi ile görüşüldü.

Gençlerin yarısı hiç bir ünlüyü örnek almıyor.
15 – 35 yaş arası gençlerin %49’u beğendikleri, davranışlarını örnek aldıkları bir ünlü olmadığını belirtirken, kalanlar arasında ünlülerin davranışlarını kendilerine örnek alma nedeni olarak ilk sırada o ünlünün işinde başarılı olması, yaptığı işlerin sevilmesi gelmekte. Örnek alınan ünlülerin kişilik özellikleri (olgun, ağırbaşlı, hanımefendi, beyefendi, vb) ve davranışları (kaliteli, düzgün, seviyeli vb.) da diğer başlıca belirtilen beğeni nedenleri olarak gelmekte.

Gençlerin rol modeli Kenan İmirzalıoğlu.
15 – 35 yaş toplamının %30’u Kenan İmirzalıoğlu ismini en beğendikleri ünlü olarak telaffuz ederken, Onu %19 ile Gülben Ergen ve %16 ile Beyazıt Öztürk takip ediyor. Kenan İmirzalıoğlu özellikle 15 – 19 yaş grubunda ve erkekler arasında diğer ünlülerden açık ara daha fazla belirtilirken, Gülben Ergen sadece kadınlar tarafından beğenilmekte ve bu grupta açık ara önde yer almakta.

Celebrity Güven Endeksi çalışmasında tavsiyeleri en çok dinlenen ünlü olan Seda Sayan, gençlerin beğeni sıralamasında 8. sırada yer aldı.
Celebrity Güven Endeksi çalışmasında, Türkiye’deki tüketicilerin %60’ı herhangi bir ünlünün tavsiyelerinin marka tercihinde etkili olmayacağını belirtirken, kalan %40’ı arasında en etkili isim uzun bir dönemdir Seda Sayan olarak ön plana çıkmakta. Rol model çalışmasında ise “beğenilen, örnek alınan” ünlüler arasında Seda Sayan’ı belirtenlerin oranı toplamda %8, kadınlar arasında ise %19’larda kaldı. Bu sonuçlarla Seda Sayan, kadınlar arasında Gülben Ergen ve Ebru Gündeş’in arkasından 3. Sırada yer almakta. Seda Sayan’ın Celebrity Güven Endeksinde özellikle kadınlar arasında %50’ye ulaşan tercihi ile karşılaştırıldığında, kendisinin gençler arasında daha düşük bir popülerliği olduğu söylenebilir. Erkekler arasında ise Celebrity Güven Endeksi çalışması Kenan İmirzalıoğlu’nun özellikle 15-19 yaş erkekler arasında önemli bir etkiye sahip olduğunu teyit etmekte.

Aralık 21, 2009

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın