Bültenler

Genel Gıda ve Et Ürünleri Haricinde Hane İçi Tüketimde Miktar Bazlı Daralma Görülüyor

Hane Tüketim Panelimizden çıkan aylık sonuçlara şöyle bir baktığımızda; 2019 yılının ilk 9 ayında hane içi harcamaların %29 artış gösterdiğini, bu artış enflasyondan arındırıldığında ise harcama artışının %10 olduğunu görüyoruz.

Ortalama fiyat endeksi artışı ise geçen yıla göre %29 olarak görülüyor. Fiyat artışının yüksek olması sepet değerinin artmasına neden olmuş durumda.

Ipsos Hane Tüketim Paneli sonuçlarına göre yılın ilk 9 ayında harcama artışının en yüksek olduğu kategoriler alkol, kişisel bakım ve kağıt ürünleri olarak görülüyor. Bu kategorilerde miktarsal olarak ise bir daralma söz konusu.

Market Markalı ürünler %35, Açık ürünler ise %33 harcama artışı ile yılın ilk 9 ayında toplam harcamadan aldıkları payı arttırırken, ortalama altında artış gösteren markalı ürünler ise pay kaybetmeye devam ediyor.

Ipsos Hane Tüketim Paneli ilk 9 ay sonuçlarına göre; açık ürünler hariç hızlı tüketim ürünleri harcamasına bakıldığında %27’lik bir artış görülüyor.

Eylül’18 fiyat artışlarının başladığı bir dönemdi bu döneme göre bu senenin Eylül ayını kıyasladığımız zaman harcama artışı %16 olarak karşımız çıkıyor.
Harcama miktarına bakıldığında ise daralma görülüyor. Genel gıda ve Et ürünleri hariç tüm kategorilerde miktar daralması yılın ilk 9 ayında görülen bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Hanelerin geçen seneye göre yaptıkları sepet sayısı ise %4 artış göstermiş durumda. Bu artış İndirim Marketlerinde %9 olarak gerçekleşti. Haneler 9 aylık dönemde yaptıkları 100 sepetin 34’ünü indirim marketlerinde yaptılar.

İndirim marketleri sepetlerini «sepet içerisindeki ürün sayısı» ve «sepetin toplam değeri» olarak ayrı seğmenlerde incelediğimizde, içinde gıda, süt ve atıştırmalık ürünlerin ağırlıklı bulunduğu sepetlerin yüksek oranda olduğunu görüyoruz.

Kasım 27, 2019

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın