Bültenler

Gerçek Zamanlı Pazarlamayı Doğru Zamanda Yapabilmek

Ipsos ASI İngiltere tarafından yayınlanan son makale gerçek zamanlı pazarlamayı konu ediniyor – gerçek pazarlamanın farklı formatlarını, markaların bunlardan nasıl yararlanabileceğini ve araştırmanın buna nasıl yardımcı olabileceğine odaklanıyor.

  1. 1.       Gerçek pazarlamanın değişik formatları şunları içeriyor:

- Trend olmuş konu ve etkinlikler etrafında pazarlama: Markalar insanların hali hazırda ilgilendiği ve üzerinde konuştuğu konularla kendilerini ilişkilendiriyorlar.

- Gerçek zamanlı müşteri katılımı: Bu, direkt taleplerle veya müşteri konularıyla ilgilenmek ve problem ihtimalleri veya desteğe ihtiyaç duyan insanları bulabilmek için sosyal aktiviteleri pasif olarak gözlemlemeyi içeriyor. Markanın tonunun doğal olması gerekiyor ve herhangi yanlış bir adımdan doğacak olumsuz durumun potansiyellere yayılmasının engellenmesi gerekiyor.

- Reklam Kampanyalarını yayındayken optimize etmek: A/B testi olarak ta bilinir. Reklamın yaratıcılığına ufak ince ayarlar yapmayı ve sonra en etkili reklamları belirlemeyi ve desteği buna yönlendirmeyi içeriyor.

- Online Reklamlar için programlanmış veya gerçek zamanlı fiyat vermek: Reklamcılar tercih ettikleri hedef kitlelerini seçerler ve ilgili program bunların taleplerini karşılamaya gayret eder ve reklamlarını buna göre servis ederler.

  1. 2.       Peki Markalar Ne Yapmalı?

Daha fazla yaratıcılık için veri kullanın ve markanın insanların hayatında oynadığı role sadık kalın. Bu konuda başarılı bir örnek olarak Kleenex verilebilir. Google arama verisini kullanarak insanların grip hastalıkları için hangi “hotspot”ları kullandığını belirleyip online reklamlarını bu alanlara yönlendirdiler.

  1. 3.       Araştırma Nasıl Yardımcı Olabilir?

İnsanların ihtiyaç durumlarını belirleyerek… Örneğin: Ipsos ASI’nin müşterisi Birds Eye, mobil bir araştırmayla belirlediği ve insanların yüksek ihtimalle aç olacağı zamanlarda online reklamlarını yayınladıkları bir kampanya yürüttüler.

Detaylı makaleyi okumak için buraya tıklayın.

https://www.ipsos-mori.com/Assets/Docs/Publications/asi-making-real-time-the-right-time-october2014.pdf

Aralık 23, 2014

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın