Bültenler

Global @dvisor: Olumlu Ekonomik Değerlendirmede Türkiye 24 Ülke Arasında 10. Sırada

Ipsos tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Global @dvisor araştırmasının Nisan ayı sonuçları açıklandı. Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 24 ülkenin vatandaşlarının kendi ülkelerinin ekonomik durumunu değerlendirdiği çalışmada, önceki aylarda tüm ülkelerin ortalamasında vatandaşların %38’i sabit bir şekilde ülkelerinin ekonomik durumunu bir önceki döneme göre olumlu algılarken bu oranın Nisan ayında 1 puan yükselerek %39’a çıktığı görülüyor.

Rapora göre, Türkiye, 24 ülke ortalamasının 5 puan üzerinde %44 oranındaki olumlu algılama ile 10. sırada yer alıyor ve genel trenddeki yükselmeye paralel bir şekilde bir önceki aya göre (%40) 4 puanlık bir artış gösteriyor. Suudi Arabistan (%89), Almanya (%75) ve Çin (%68) oluşturulan bu listede ilk üç sırayı alırken, İsveç, trendin aksine %14’lük bir düşüşle bir önceki aya kıyasla 4. Sıraya geriliyor. Listenin en son sıralarını Fransa (%9), İtalya ve İspanya (%10) paylaşıyor.

Türkiye’de Mart ayındaki sonuçlara baktığımızda, gerek 17 Aralık sürecinin gerekse geçen aylarda yaşanan diğer olumsuz ekonomik göstergelerin bir etkisi olarak son 3 yılın en düşük oranının çıktığı görülüyor. Buna rağmen, Mart ayındaki beklentiler doğrultusunda, yerel seçimler sonrasında iktidar partisinin seçimlerde yüksek bir oy elde etmesine de bağlı olarak, ulusal düzlemde ekonomik durum değerlendirmesinde daha olumlu bir tavır sergilendiği söylenebilir. %4’lük artışın global trendle paralel olarak ancak bölgesel trendin (Orta Doğu ve Afrika) aksine gerçekleştiğini belirtmekte de yarar var.

6 ay sonrasında bölgesel ekonomilerinin daha kuvvetli olacağını düşünen vatandaşların oranı Dünya genelinde Mart ayına kıyasla %2’lik bir artışla %26’ya yükselmiş. Türkiye’de bu oranın bir önceki aya göre %1’lik bir artış göstererek %27’ye çıktığı görülüyor.

Global @dvisor raporunu daha detaylı incelemek isterseniz buraya tıklayın.

Mayıs 23, 2014

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın