Bültenler

Global Kamuoyunun Yeni Yıl Tahminleri Araştırıldı

Ipsos Global Advisor araştırması ile Türkiye’nin de dahil olduğu 28 ülkede 2020’ye dönük belli konulardaki kamuoyu tahminlerini araştırdık. Çeşitli konulardaki yıl değerlendirmelerini ve; teknolojik, sosyo-kültürel ve dünya olaylarıyla ilgili kamuoyu tahminlerini hem bu yazımızda hem de Türkiye Barometresi Yeni Yıl Raporu’nda derledik.

Global kamuoyuna 2019 yılı değerlendirmesi ve 2020’ye dönük düşüncelerini sorduğumuzda şu yanıtları aldık:
• Global olarak %65’lik bir kesim “Ülkem için 2019 kötü bir yıldı.” diyor. Araştırmaya Türkiye’den katılanların %73’ü de bu şekilde düşünüyor.
• Yine global kamuoyunun %50’i “2019 benim ve ailem için kötü bir yıldı.” Derken, Türkiye’den katılanların %61’i 2019’u kişisel olarak kötü bir yıl olarak değerlendiriyor.
• 2020’nin 2019 yılından daha iyi olacağı konusunda genel olarak iyimseriz. Global kamuoyu %75, Türkiye ise %71 oranında bu konuda hem fikir.
• Ekonomi konusunda aynı iyimserliği gösteremiyoruz. Global ekonomi 2020’de 2019’dan daha güçlü olacak ifadesine katılanların oranı %52.

foto1

Ipsos Global Advisor Araştırmamız kapsamında Dünyadaki bazı olaylarla ilgili tahminleri de sorduk. Buna göre;
• Ortalama küresel sıcaklıkların artacağını düşünenlerin oranı global ortalamada %77 iken, araştırmaya Türkiye’den katılanların %89’u küresel sıcakların artacağını tahmin ediyor.
• GlobalAdvisor araştırmamıza Türkiye’den katılan bireylerin %52’si “Ciddi bir doğal afet yaşadığım şehirdeki insanları etkileyecek.” tahmininde bulunurken; Global kamuoyunun sadece %30’u benzer bir tahmini belirtiyor.
• Global kamuoyunun %35’i Donald Trump’ın tekrar ABD Başkanı seçileceğini tahmin ediyor.
• Dünyadaki büyük borsa piyasalarının çökeceğine dönük olarak %36’lık bir tahmin söz konusu.
• Uzaylıların dünyayı ziyaret edeceği tahminine ise sadece %15’lik bir kesim evet diyor.

foto2

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda ise; Ipsos Global Advisor araştırmamıza Türkiye’den katılımcılar global kamuoyuna göre daha iyimser. Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin %59’u aynı iş için kadınlara erkekler ile aynı ücret ödenecek yönünde tahminde bulunuyor.

foto3

Teknoloji konusundaki kamuoyu tahminleri ise şu şekilde;
• İnsanlar TV yerine daha fazla internette vakit geçirecek diyenlerin oranı %78, Türkiye’den katılan bireylerin %89’u bu konudaki tahmine katılıyor.
• İnternet üzerinden yayın yapan platformardan TV seyretme oranının da artacağı kamuoyu tarafından öngörülüyor. ( global %51, Türkiye ise %65)
• Hacklenme tahmini ise Türkiye’de daha yüksek. %46’lık bir oran herhangi bir internet hesabım hacklenecek diyor.
• Sosyal medyayı daha az kullanacağım diyenlerin oranı ise %27’lerde. Sosyal medya kullanımını azaltmak gibi bir niyetimiz olmadığı söylenebilir.

foto4

Araştırma Künyesi
Araştırmanın yapıldığı ülkeler:Arjantin, Avusturalya, Brezilya, Belçika, Kanada, Kolombiya, Fransa, Şili, Çin, Almanya, İngiltere, Macaristan, Hindistan, İsrail, İtalya, Japonya, Malezya, Meksika, Hollanda, Peru, Filipinler, Polonya, Romanya, Rusya, Sudi Arabistan, Singapur, Güney Afrika, Güney Kore İspanya, İsveç, Türkiye ve Amerika.
16-64 yaş arası 22,512 yetişkin ile online araştırma.

Ocak 27, 2020

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın