Bültenler

Güzellik Konusundaki En Önemli Kanaat Önderleri Sandığınız Kişiler Olmayabilir

Güzellik konusunda tüm ilgi online kanaat önderlerinde olsa da durum sandığımız gibi olmayabilir. Ipsos Global Advisor araştırmasına göre; anneler, aynı zamanda arkadaşlar, kız kardeşler veya diğer aile üyeleri; kadınların güzellik rutinleri üzerinde etkili kanaat önderleri olarak görülüyor. 27 ülkeden 19,029 bireyle gerçekleştirilen küresel araştırmanın ortalama sonuçlarına göre araştırmaya katılan kadınların neredeyse yarısı annelerinin (%49), arkadaşlarının (%48) ve kız kardeşleri veya diğer aile üyelerinin (%45) bir şekilde veya oldukça yüksek derecede güzellik rutinleri üzerinde etkili olduklarını belirtiyor. Her üç katılımcıdan biri dergiler ve basılı medya, online videolar ve Instagram’ın güzellik rutinlerini etkilediğini belirtiyor.

Türkiye’de ise kadınların güzellik rutinlerini etkileyen unsurlar konusunda arkadaşlar annelerin bir tık önüne geçmiş durumda. Instagram ise global ortalamaya kıyasla daha etkili bir mecra olarak gözüküyor fakat önem derecesine göre arkadaşlar ve aile üyelerinden sonra geliyor.

guzellik1

Önemli olan iç güzellik

Ipsos olarak dünya çapında 10 bin kadın ve erkekle bir araştırma gerçekleştirdik ve onlara güzellik konusundaki 19 temel karakteristik özellikten hangilerinin önemli olduğunu sorduk. Cilti tipi, kilo ve vücut şekli, yüz görünümü gibi dış unsurlardan ziyade iç unsurların daha fazla öne çıktığını gördük. Benzer araştırma 2004 yılında benzer sonuçlarla çıkmış ve Dove’un devrim yaratan “Gerçek Güzellik” kampanyasına da yol göstermişti. Bu soru hem kadın hem de erkek açısından soruldu ve sonuçlar her iki cinsiyette genel olarak tutarlılık gösterdi.

Güzel İnsanlar; Mutlu, Nazik ve Kendinden Emin

Ipsos Global @dvisor araştırması kapsamında ideal güzellik unsurları ve değerleri konusunda da katılımcılara sorular iletti. Buna göre güzel insanlar genel olarak mutlu, nazik ve kendinden emin olarak tanımlandı.

Araştırmaya Türkiye’den katılan bireyler ise güzel kadınları Kendinden Emin, Zeki ve Nazik olarak tanımlarken; yakışıklı erkekleri ise Kendinden Emin, Zeki ve Onurlu olarak tanımlıyor.

Araştırma Hakkında

Araştırma 19 Nisan – 3 Mayıs 2019 tarihleri arasında 27 ülkede gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında sorular, Ipsos Online Paneli üzerinden toplam 27 ülkeden 19,029 bireye iletilmiştir. Araştırma kapsamındaki ülkeler: Arjantin, Avustralya, Belçika, Brezilya, Çin, Kanada, Şili, Kolombiya, Fransa, Almanya, Macaristan, Hindistan, İtalya, Japonya, Malezya, Meksika, Peru, Polonya, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, İspanya, İsveç, Türkiye, İngiltere ve ABD. Araştırmanın gerçekleştirildiği 15 ülkede veriler genel nüfus profiline ve temsiliyetine dönük olarak ağırlıklandırılmıştır.

Brezilya, Şili, Çin, Malezya, Meksika, Peru, Rusya, Güney Afrika ve Türkiye’de ise örneklem genelden ziyade orta ve üst gelir grubu ve internet erişimi olan nüfusu temsil etmektedir. Her hâlükârda bu sosyal gruplar önemli ve büyüyen bir orta sınıf olduğu için sonuçlar bu ülkelerin nabzını anlamak için önemli göstergelerdir.

Ağustos 27, 2019

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın