Bültenler

Hane Halkı Harcamaları Çoğunlukla Fiyat Artışı Kaynaklı Olarak Yükseldi

Ipsos Hane Tüketim Paneli verilerine göre 2019 yılının ilk 7 ayında hane içinde harcamalar %31,5 artış gösterdi. Enflasyon hariç tutulduğunda bu artış %11 olarak gerçekleşti. Geçen yıla kıyasla fiyat artışlarının etkisi hala yüksek olarak görülüyor. Bu da harcama artışının halen enflasyon üzerinde olmasına yol açıyor.

Tüketici satın alımlarına göre belirlediğimiz fiyat endeksi artışı ise 7 aylık dönemde %28 olarak gerçekleşti.

Açık Ürünlerin Payı %29’a Yükseldi

Açık ürünler hariç Hane Tüketim Ürünleri (HTÜ) büyümesine bakıldığında; harcama artışı %29 olarak gerçekleşti. Markalı ürünler için harcanan para geçen yıla göre artış gösterdi ama ortalama altında kaldığı için son 3 dönemdir pay kaybediyor. Özellikle en yüksek büyüme açık ürünlerden geliyor ve HTÜ için harcanan paradan aldıkları pay %29’a yükseldi. Açık ürün büyümesinde kırmızı – beyaz etler, Peynir, süt ve kuruyemiş etkili. Market Markalı ürünlerin ise son 2 yılda sabit olan payı bu yıl arttı.

gorsel000

İndirim Marketleri Payını Artırmaya Devam Ediyor

Perakendeci performanslarına bakıldığında büyüyen indirim marketleri payını ciddi derecede arttırdığı görülüyor. Bu artış ile toplam harcamadan aldıkları pay %27’e yükseliyor. İndirim marketlerinin büyümesine bakıldığında ise bu kanallarda Market Markalı Ürünler kadar Markalı Ürün büyümesi de etkili oluyor.

gorsel111

Kişisel Bakım ve Temizlik Ürünlerine Harcanan Para Yükseldi

Hızlı Tüketim Ürünleri genel büyümesine alt kategoriler detayında bakıldığında; Kişisel bakım ve Temizlik ürünlerine harcanan para ortalama üzerinde artış gösterirken İçecek ürünleri harcama artışı ise ortalama altında kaldı. Toplam harcamayı domine eden ve payı %83 olan gıda ortalama kadar artış gösterdi.

gorsel222

Ipsos Hane Tüketim Paneli Hakkında

Ipsos Hane Tüketim Paneli 35 ile yayılmış yaklaşık 14,000 haneden oluşmaktadır ve Türkiye’yi sosyo-ekonomik statü, hane büyüklüğü ve bölgeler açısından temsil edecek şekilde seçilmiştir. Sürekli bir örneklemden haftalık satın alım verisi toplanmaktadır. Toplanan veriler ~21 milyon haneye projekte edilmektedir. Haneler HTÜ satın alma bilgilerini her gün “günlük” üzerine kaydeder, bu günlük haftalık olarak toplanır ve gerekli kontrollerden sonra işleme alınır. Günlüklerde aşağıdaki bilgiler toplanır:

• Satın alınan ürün grubu
• Marka (boyut ve çeşit detayında)
• Satın alınan miktar
• Alışveriş sıklığı
• Satın alınan yer
• Fiyat

Eylül 24, 2019

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın