Bültenler

Hane İçi Tüketim Büyüyor, Düşük Gelirli Hanelerin Payı Artıyor

Hane içi tüketimde 2012’nin ilk yedi ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 14’lük büyüme yaşandı. Bir önceki aya göre hane tüketimi cari fiyatlarla yüzde 5 arttı. İlk yedi ay sonunda en fazla büyüme kaydeden kategori Yağlar oldu. Yüzde 22’lik bir büyüme yakalayan yağları yüzde 18 ile alkollü içecekler kategorisi izledi. 
Temizlik Ürünleri Performansını Devam Ettiriyor.. 
İlk yedi ay sonuçlarına göre Temizlik Ürünleri yüzde 14’lük büyüme ile en fazla büyüme kaydeden segment oldu. Bu segmentteki büyümenin lokomotif ürün grupları ise sırasıyla Bulaşık Deterjanları, Ev Temizliği araçları ve Çamaşır Yumuşatıcıları. Haneler geçen sene aynı dönemde temizlik ürünlerine 7 ayda ortalama 83 TL harcamışken, bu sene hane başına 94 TL harcadılar.
Gıda ve İçecekler segmenti ise Hızlı Tüketim içindeki payının ağırlıklı olmasının etkisi ile FMCG büyümesini belirlemeye devam ediyor. İlk yedi ay karşılaştırmasında Gıda – İçecekler cari fiyatlarla yüzde 14 büyüdü. Gıda segmentinde öne çıkan ürün grupları ise Helva, Ketçap ve Mayonez oldu. Geçen sene aynı dönemde bir hane gıda harcaması için 7 ayda 197 TL ayırırken, 2012 senesinde bütçelerinden 207 TL’yi gıda harcamaları için kullandılar.
Kişisel Bakım segmenti ise ilk yedi ayı yüzde 10’luk bir büyüme ile kapatmayı başardı. Buradaki büyüme ise Kağıt ürünleri kaynaklı. Kağıt ürünleri yüzde 18 büyüme ile kategori büyümesini yukarıya çekmeyi başardı.
Marmara ve İç Anadolu Öne Çıkan Bölgeler… 
Bölgeler detayında Marmara ve İç Anadolu bölgeleri ortalamanın üzerinde büyürken, Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgeleri ortalamanın altında bir büyüme temposu ile ilk yedi ayı geride bıraktılar.  Marmara bölgesinde haneler ilk yedi ayda hızlı tüketim ürünlerine harcadıkları ortalama parayı geçen seneye göre yüzde 13 arttırdılar. Buna karşılık Ege bölgesinde yaşayan haneler ise ortalama harcamalarını yüzde 7 arttırarak, Türkiye ortalamasının gerisinde kaldılar.
Yerel Zincirler ve İndirim Marketleri, Gözde Perakendeci Tipleri…
Yerel Zincirler yüzde 38, İndirim Marketleri ise yüzde 24 büyüme ile Türkiye ortalamasının üzerinde büyüme ile ilk yedi ayın öne çıkan perakendeci kanalı oldular. Buna karşılık bakkallar en kötü büyüme performansını gösteren perakendeci tipi olmaya devam ediyor. Bakkallardaki pay kaybının esas nedeni daha az hane tarafından alışveriş yapılması. Geçen senenin ayını dönemine göre bakkaldan alışveriş yapan haneler bakkallarda harcadıkları parayı yüzde 13 arttırdılar. Buna karşılık geçen senenin ilk yedi ayına göre bakkaldan alışveriş yapan hane sayısı yüzde 7 oranında azaldı. Bu durumda bakkalları Türkiye ortalamasının altında büyüme performansı sergilemesine neden oldu. Yerel zincirden alım yapan hane sayısı yüzde 14 artarken, indirim marketlerinden alışveriş yapan hane sayısı da yüzde 7 oranında arttı. Yerel zincirler ve indirim marketleri paylarını bir puanın üzerinde arttırmayı başardılar.
Haneler geçen senenin ilk 7 ayında Yerel zincirlerden yaptıkları alışverişlerde tek seferde ortalama 16 TL harcamışken, bu sene bu rakam 18 TL’ye çıktı. Ulusal zincirlerde ise haneler 20 TL olan ortalama sepet değerlerini 2012 senesinde 22 TL’ye çıkarttılar.
Düşük Gelirli Haneler payını arttırdı…
Yüksek gelir grubundaki haneler bir alışverişlerinde ortalama 14 TL harcarlarken, en düşük gelir grubuna mensup hanelerde bu tutar 10 TL. İlk yedi ay sonunda yüksek gelir ve SES grubuna mensup hanelerin toplam harcama içerisindeki payı düşerken, düşük gelir ve SES’e sahip hanelerin payı arttı.
Enflasyon
2012 Temmuz ayında enflasyon (tüketici fiyatları endeks TÜFE) aylık bazda yüzde 0.23 düştü.  Temmuz ayında en yüksek artış yüzde 1.09 ile eğitim grubunda gerçekleşti.  Temmuz 2011-Temmuz 2012 yıllık enflasyon değeri yüzde 9.11 oldu. 
2012 yılında enflasyonun tek haneli rakamlara çekilmesi Merkez Bankasının temel uğraşılarından biri.  Merkez Bankası’nın 2012nin ilk çeyrek enflasyon öngörüsü yüzde 10 seviyelerinde idi ve tuttu.  Nisan ayı enflasyon değerinin yüksek çıkması piyasalarda sıkıntı yarattı.  Mayıs, Haziran ve Temmuz enflasyon değerlerinin beklenenden daha iyi gelmesi herkesi rahatlattı.  Enflasyon geçen yılın Temmuz ayında yüzde 0. 40 düşmüştü. Dolayısıyla,  Temmuz-Temmuz enflasyonu biraz yukarda gerçekleşmiş oldu.  Bunda Ramazanın etkisi de var.
Güven Endeksleri
Sektörel Güven Endeksleri Temmuz 2012 verilerine göre, gelecek 3 aya yönelik Hizmet sektöründe talep, Ticaret sektöründe ise iş hacmi ile ilgili beklentilerde bir önceki aya göre sırasıyla yüzde 5.2lik ve 5.1lik düşme var.  İnşaat sektöründe is hacmi ile ilgili beklentilerde ise Haziran verilerine göre yüzde 1.0lik bir artış var.
Güven endekslerindeki düşmeler Nisan ayından beri devam ediyor.
HSBC Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) 4 ay sonra Temmuz ayında 50’nin altına indi.  49.4’e düşen endeks imalat sanayinde daralmayı işaret etti.  Alt detayda yeni sipariş seviyelerinde düşüş gözlendi. 1
CNBC-e Tüketici Güven Endeksi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,8 azalarak 94,57 seviyesine geriledi.  Geleceğe ilişkin beklentilerde bir miktar bozulma var.  Endeks 2011 yılının Temmuz ayına göre yüzde 6,00 düşük seviyede. 
1. PMI  50 seviyesinin üstünde ise pozitif kabul ediliyor. 

Ağustos 24, 2012

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın