Bültenler

Haneiçi Tüketim Yarıyıl Analizi

Ipsos Hane Tüketim Paneli verileri yarıyıl sonuçları belli oldu. Buna göre hanelerin yaptığı hızlı tüketim ürünleri harcaması yılın ilk yarısında büyümeye devam etti. Büyümede fiyat artışlarının etkisi yüksek oranda görüldü. İlk altı ayda hane harcamaları %18.5 artış gösterdi ama enflasyonun etkisini dışarıda bırakınca büyüme %6.2 seviyelerine indi. Her zaman olduğu gibi bu büyümede de nüfus artışının etkisi ile birlikte hanelerin daha sık alışverişe gitmesi etkili oldu.

Slide1

Ipsos Hane Tüketim Paneli kapsamında hanelerin sepetlerine giren ürün sayısına bakıldığında, geçen seneye göre hemen hemen aynı sayıda alım yapıldığı görülüyor, bu da aslında aynı sayıda ürün alarak fiyat artışı etkisi ile daha fazla harcama yapıldığını gösteriyor.

İlk altı aylık dönemde diğer dönemlerde olduğu gibi İndirim marketlerinin büyümesi devam etti. Büyümeye bölgesel ve SES grupları detayında bakıldığında tüm bölge ve gruplarda büyüme görülüyor. Bölge olarak Karadeniz bölgesinin SES grubu olarak ise AB grubunun harcama artışları ortalama üzerinde gerçekleşti.

İndirim marketleri hariç toplam harcama davranışına bakıldığında; büyüme enflasyondan arındırılmış olarak %3 olarak gerçekleşti. Bu büyümenin temel kaynağı açık ürünler olurken markalı ürünler %1 daraldı. Toplamda markalı ürünlerde büyüme olduğunu biliyoruz bu da demek oluyor ki indirim marketleri markalı ürün büyümesine de katkıda bulunuyor.

Haziran ayı özelinde bakıldığında ise; diğer aylara göre enflasyonun yüksek çıkmasından dolayı büyümenin bu ay daha çok etkilendiği görülüyor.

Ağustos 27, 2018

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın