Bültenler

Hane Tüketim Paneli Yarı Yıl Değerlendirmesi: Hızlı Tüketim Ürünleri Beklenilenin Üstünde Büyüdü

Ipsos Türkiye Yardımcı CEO’su Kıvanç Bilgeman, Ipsos Hane Tüketim Paneli’nden verilerle hızlı tüketim ürünlerinde yılın ilk 6 ayını değerlendirdi ve yılın geri kalanı için öngörülerini paylaştı:

“2015 senesi Türkiye’nin genel seçim senelerinden bir tanesiydi. Seçim olan seneler genellikle iktidar partilerinin ekonomiyi bir miktar gerçek dışı büyüttüğü senelerdir, çünkü ancak bu şekilde seçimlere daha güçlü girebilirler. Dolayısı ile aslında 2015 senesinde Türkiye ekonomisine yansıyabilecek onlarca unsur varken çok da bir etkilenme beklemiyorduk ve aynen ilk 6 ay da bu şekilde geçti. Aslında Türkiye kendi içerisinde hem ekonomik olarak, hem de politik olarak çok ciddi sorunlar yaşıyor. Dünya ekonomisindeki sorunlar, sınır komşularımızdaki sorunlar ve savaşlar bizi etkilese kimse şaşırmazdı.

Ancak Türkiye Hızlı Tüketim ürünleri ilk 6 ayı cari fiyatlarla yüzde 10’luk bir büyüme ile geçti, bu oran enflasyondan arındırıldığı zaman ise yüzde 3’ler seviyesinde gerçekleşti ki bu aslında beklentilerin bile üstünde.

Bu büyüme özellikle kişisel bakım ürünleri ve temizlik ürünlerindeki büyümelerden gerçekleşti. Özellikle kişisel bakım ürünleri Türkiye ortalamasının 6 puan üzerinde büyüdüler. Bu da aslında Türkiye’deki kişisel bakım ürünü kullanım alışkanlıklarının her geçen sene artması ile alakalı ve bu tip ürünlerin lüksten çıkarak rutin hayatın bir parçası haline gelmesi ile alakalı.

Enteresan olan göstergelerden bir tanesi ise bu Hızlı Tüketim ürünleri büyümesinin düşük Sosyal Statü Gruplarından geliyor olması. C2 ve DE gruplarında bir miktar refah artışı ve Hızlı Tüketim Ürünleri kullanımlarında artış var ki, bu Türkiye’mizdeki son senelerdeki trendlerden biri ve bu sebepten de aslında çok şaşırtıcı değil.

Perakendeci tiplerine geldiğimiz zaman ise aynen beklenildiği gibi indirim marketleri hızla büyümeye devam ediyorlar. Artık her köşe başında bir değil üç ayrı indirim marketi bulmak mümkün. Kan kaybeden zincir marketler ise indirim marketlerine cevap olarak küçük formatlarda mahalle aralarında market açımını hızlandırıyorlar. Yakın vadede her sokakta 3 indirim marketi, 2 zincir market mini şubesi, 2 yerel market ve 1 bakkal bulmak mümkün olacak. Bu işten kazançlı çıkacak olan tabii ki akıllı tüketiciler olacaklar ve torbalarını yürüyerek 5 farklı marketten en ekonomik şekilde dolduracaklar.

İkinci 6 ay için kısaca beklentilerimizi de söylemek lazım. İkinci altı ay biraz daha karışık geçebilir. Kurulamayan koalisyon, erken seçim riski, ülkemiz topraklarına sıçrayan savaş kokuları, tüketici güven endeksini daha da aşağılara çekebilir ve tüketiciler bir miktar temkinli hareket etmeye başlayabilirler. Hızlı Tüketim Ürünleri etkilenir mi? Çok minimal… Aynen büyümeye devam eder, belki biraz temposu azalarak.”

Temmuz 27, 2015

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın