Bültenler

Hane Tüketiminde Mevsim Etkileri Devam Ediyor

Dondurma ve Alkollü İçeceklerdeki büyüme devam ederken, Kişisel Bakım Ürünleri de büyüme gösteriyor.

Ipsos KMG’nin her ay düzenli olarak raporladığı Hane Tüketim Endeksi (HTE) Haziran ayı sonuçlarına göre Haziran ayında gıda ve içecekler segmenti bir önceki aya göre hem cari hem sabit fiyatlarla %6 büyürken, bu segmentteki Alkollü İçecekler cari fiyatlarla %31, şekerlemeler-atıştırmalık ürünler ise %14 büyüdü. Sıcakların etkisini arttırması ile dondurma sektörü Şekerlemeler-atıştırmalık kategorisindeki büyümenin lokomotifi oldu.

Her yıl yaz aylarında artışa geçen Alkollü İçecekler kategorisi bu yıl Dünya Kupası’nın da etkisi ile senenin en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Buna karşılık son iki ayda gerçekleşen toparlanma, bu kategoride geçen senenin ilk altı ayı karşılaştırıldığında yaşanan daralmanın önüne geçmeye yeterli olamadı.

Toplam Hızlı Tüketim Ürünleri’nde ilk altı ay büyümesi cari fiyatlarla %7 olarak gerçekleşirken bu oran sabit fiyatlarla %-2 olarak gerçekleşti.

Kişisel Bakım Ürünleri segmenti ilk altı ay büyümesinde cari fiyatlarla %17, sabit fiyatlarla ise %7 büyüme kaydetti. Krizden en çok etkilenen segment olması nedeni ile kriz sonrası en çabuk toparlanma da bu segmentte yaşanıyor. Buna karşılık bu segmentte gerçekleşen büyümenin Toplam Hızlı Tüketim Ürünleri içinde çok daha fazla paya sahip olan Gıda ve İçecek kategorilerinde yaşanan daralmayı karşılamaya yetmediğini görüyoruz.

Temizlik Ürünleri segmenti ise ilk altı ayda cari fiyatlarla %10, sabit fiyatlarla ise %1 büyüme kaydetti.

“Private Label” olarak da nitelendirilen Market Markalı ürünlerin 2009 itibariyle toplam hızlı tüketim ürünleri içerisindeki payı giderek artıyor. Bir buçuk sene içerisinde yaklaşık olarak 1,5 puanlık bir artış gerçekleşti. Private Label ürünler içinde en yüksek paya süt ürünleri (peynir, süt, yoğurt) kategorisi sahip, bunu toz-kesme şekerler, bakliyatlar, bisküviler ve kağıt ürünleri izlemekte.

Light ürünler de ise bahar aylarından itibaren bir artış gözlemliyoruz. Bu ürünler mevsimselliğin etkili olduğu ürünler. Bahar ve yaz aylarında büyüme trendine giriyorlar. Light ürünler içinde de en yüksek paya yine süt ürünleri (peynir ve süt) kategorisi sahip, bunu gazlı meşrubatlar, bisküviler ve ekmekler izlemekte.

Temmuz 20, 2010

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın