Bültenler

Hanelerdeki Hızlı Tüketim Harcamaları 2015’te Büyümesini Sürdürdü

Ipsos Hane Tüketim Paneli verilerine göre: 2015 yılında hanelerin Hızlı Tüketim Ürünleri (HTÜ) harcamaları, temelde enflasyona bağlı fiyat artışlarının etkisiyle büyüme trendini sürdürdü.

İndirim marketleri bu sene de en çok büyüyen ve HTÜ büyümesini sürükleyen perakende kanalı olmayı başardı. Bu büyümede etkili olan yeni şube açılışlarının ağırlıklı olarak daha az gelişmiş bölgelerde olması sonucunda, Marmara – Ege dışında kalan bölgeler ile düşük SES grupları HTÜ harcamalarını ortalama üstünde arttırdı.

İndirim Marketlerdeki Büyümede A101 ve ŞOK ağır basarken, BİM’de ise Sepetler Büyüdü

İndirim marketlerindeki büyümeyi A101 ve Şok penetrasyon artışları ile domine ederken BİM’in de doymuş penetrasyonuna rağmen daralmadığı görülmekte. Bunun sebebi ise BİM sepetlerinin büyümesi ve bu kanalda toplu alışveriş misyonun artması ile birlikte haneler daha sık ziyaret ettiler.

Alışverişçiler bir yıl içerisinde 13 farklı nokta ziyaret etmekte, bu sayı özellikle son 3 sene içerisinde artış gösterdi. İndirim marketlerinin (ŞOK ve A101’in) atak yapması da bu alanda etkili oldu.

Açık ürünler, market markaları ürünlere pay kaybetmeye devam ederken markalı ürünlerin payı sabit kaldı.

Önceki yıllarda olduğu gibi bu sene de kişisel bakım ve ev temizliği ortalama üstünde büyüyerek pay kazanmaya devam ettiler.

Hane Tüketiminde Daralan Tek Ürün: Kırmızı Et

Genel kategoriler özelinde bakıldığında bazı kategoriler fiyat artışı bir kısmı ise miktar artışı ile büyüme gösterirken 2015 yılında Kırmızı etler hem ciro hem de miktar olarak daralan tek HTÜ ürünü oldu.

Ocak 25, 2016

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın