Bültenler

Hazır Giyim’de Fiyatlar Artıyor

Ipsos KMG ‘nin düzenli olarak hazırladığı Hazır Giyim Tüketim Endeksi sonuçları açıklandı. Bu sonuçlara göre Hazır Giyim pazarı, yılın aynı dönemine göre adet bazında daralma gösterirken TL bazında ise arttı.

2009 Eylül’ünden 2010 Şubat’ına kadar olan dönemde Hazır Giyim pazarı önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında %4 daralırken, TL bazında harcama %3 arttı. Adet bazında en fazla daralma Kadın Konfeksiyon’da olurken harcama bazında %6 ile en fazla büyüyen ikinci segment oldu. Bebek-Çocuk ise TL harcama bazında %7 ile en fazla büyüyen segment. Pazar büyümesine karşın Aktif Spor daralan tek segment. Erkek Konfeksiyon alımları adet bazında artarken TL bazında bu segmente yapılan harcama geçen yılın aynı dönemine göre aynı seviyede kaldı.

Ürün kategorileri bazında en fazla alım yapılan ürün kategorileri kazak-hırka-süveter, pantolon ve gömlek oldu. Önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında payını en fazla arttıran segmentler ise elbise, bot-çizme ve kaban-palto-mont. En fazla daralanlar ise takım ve spor ayakkabı. Coğrafi bölgeler içinde geçen yılın aynı dönemine göre en fazla alımları artan Doğu & Güney Doğu bölgesi, Marmara ise aynı seviyelerde kalıyor. Metropoller içinde alımları en fazla artan Ankara olurken, İzmir ve Adana alımları düşüyor. Alım kanalları içinde bölümlü mağaza ve açık pazardan yapılan alımlar artarken, tekil mağazadan yapılan alımlar düşüyor. Alımlar düşük ve orta fiyat segmentlerinde yoğunlaşıyor.

Haziran 17, 2010

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın