Bültenler

Hedef Kitleye Ulaşmada, Marka ve Perakendecinin “Insert” Kullanımına Genel Bir Bakış

Üretici firmaların, fiyat indirimlerini ve kampanyalarını hedef kitlelerine duyurmada faydalandıkları insert’ler, önemini arttırmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalar insert’lerle ilgili şunları gösteriyor:

Insertler satın alma kararını hızlandırır. Özellikle yeni bir ürünün deneme satın alımlarında oldukça etkilidir,

Perakendecileri daha fazla raf ayırmaya yönlendirir,

Tüketicinin bir seferde satın alma miktarını arttırabilir,

Marka geçişinde etkilidir,

Firmalar açısından stok fazlası ürünleri eritmek için faydalıdır,

Promosyon malzemeleri ile desteklendiğinde markayı hatırlatıcı etkisi artar,

Her türlü mal fazlası veya indirim aktiviteleri için özendiricidir,

Daha düşük maliyetli pazarlama iletişim faaliyetidir.

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa’da ulusal ve yerel  zincirlerden toplanan 227 adet mağaza katalogları*INSERT araştırmasına göre;

Ulusal kanalda en çok ürün bulunan market kataloğu Migros, yerel marketler içersinde ise Makromarket olarak görülmektedir.

Ulusal market insertlerinde alkollü içeceklerin, çikolata ve konserve ürünlerinin, yerel market kanalında ise meyve suyu, şampuan ve salça grubu ürünleri daha fazla yer alıyor.

Private label markalı ürünler ulusal kanal insertlerinde %8.6 ile yüksek oranda yer alıyor. En çok Unilever’in insertlerde yer aldığını görüyoruz. 

Danone, Kraft, Eczacıbaşı vs. yoğunluklu olarak ulusal kanalda yer almayı seçerken, Hayat Kimya, Yörsan, Tamek, Evyap gibi firmalar yerel kanal insertlerinde daha yoğunluklu olarak yer almaktalar.

Insertlerde en fazla uygulanan fiyat indirimini  marketlerin kart sahiplerine yaptıkları promosyonlar oluşturuyor.

Market kart indirimi en fazla market markalı ürünlerde yapılırken, Unilever, Ülker ve P&G ürünlerini market kart sahipleri avantajlı satın alıyor. 

Insertlerde yer alan özel alanlar yoğunluklu olarak P&G, noktalarda satılan açık ürünler ve Unilever tarafından kullanılırken, bu bölümlerde peynir, çamaşır deterjanı ve sıvı yağ segmentlerine daha yoğun olarak rastlıyoruz.

 

Insert Raporuyla ilgili detaylı bilgi için müşteri danışmanınızla veya Yeliz Ermin (yeliz.ermin@ipsos.com) ile iletişime geçebilirsiniz.

Ocak 25, 2013

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın