Bültenler

Her şey Birdenbire Oldu! Ve Sefaletten Kurtuluş Arayışı…

Kapitalizm’in sonu mu geldi? Çöktü mü? Şirketler dünyası ve bu dünyanın belirlediği kurallar artık ortadan kalktı mı? Kalkacak mı? Bildiğimiz her şeyi unutmak zorunda mı kalacağız? Artık üretenler, satanlar, satın alanlar, tüketenler başkalaşmış mı olacak? Bütün mesele Amerika’da ev satın alanların bu evlerini yeniden değerlemesi kadar basite indirgenebilir mi? Acaba Marx haklı mıydı? Marksizm yeniden mi hortluyor?  Amerika ve Avrupa korumacı ve ithal ikameci Keynesyen modele mi geri dönüyor? “Görünmeyen El” nerede? “İşsizlik korkusu” ile artık daha verimli toplumlara mı? Yoksa daha paranoyak topluluklara mı dönüşeceğiz? Bunun sonunda Faşizm mi hortlayacak yoksa?

Tüm üretim ve bölüşüm ilişkilerinin en azından gözden geçirilmesi sırasında elbette kapı Marx’a da, Hitler’e de açık kalacak bir süre…

Halbuki büyüyordu Dünya ve biz, halbuki refah düzeyi artmıştı ve bizim de, halbuki daha çok tüketim vardı. Hele biz artık Super market devrini kapatıp, mega market talanına yelken açmıştık.  Satın almayı kredi kartına taksitlendirme yapan bir anlayışla, gelecek tüketim stoklarımızı da eritmeyi başarmıştık.

Şimdi bütün bunlar büyük bir tartışmanın da kapısını aralıyor. Tüketimde bundan böyle motive edici faktör ne olacak? Marka mı? Satış noktası mı? Ürünün faydası mı? Sefaletten kurtuluş mu?

Tartışmaya bir ucundan tutarak başlamak zamanı şimdi… Kavimler göçünden mi başlasak yoksa?

Ağustos 18, 2009

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın