Bültenler

Hızlı Tüketimde Tatil Etkisi

Ipsos KMG’nin her ay düzenli olarak raporladığı Hane Tüketim Endeksi (HTE) Temmuz ayı sonuçlarına göre Temmuz ayında gıda ve içecekler segmenti bir önceki aya göre cari fiyatlarla yüzde 3 daralırken, bu oran sabit fiyatlarla yüzde 2 daralma olarak gerçekleşti. Bu segmentte -dondurmaların etkisi ile -Şekerlemeler ve Alkollü İçecekler kategorileri dışındaki bütün kategorilerde bir önceki aya göre daralma yaşandı. genel olarak her Temmuz ayında görülen bu daralmada bu sene seçim sonrası ve Ramazan öncesi hanelerin tatile çıkmaları da etkili oldu.

Toplam Hızlı Tüketim Ürünleri’ndeki ilk yedi ay büyümesi cari fiyatlarla yüzde 11 olarak gerçekleşirken, bu oran sabit fiyatlarla yüzde 5 olarak gerçekleşti.

Kişisel Bakım Ürünleri segmenti, ilk yedi ay büyümesinde cari fiyatlarla yüzde 13, sabit fiyatlarla ise yüzde 7 büyüme kaydetti. Toplam Hızlı Tüketim Ürünleri içinde çok daha fazla paya sahip olan Gıda ve İçecek kategorileri toplamda yüzde 11 oranında büyüdü.

Temizlik Ürünleri segmenti son 3 ayda gösterdiği performans sonucu ile ilk yedi ay karşılaştırmasında cari fiyatlarla yüzde 1 büyüdü. 

AB – C1 SES Grupları yüzde 12 ile en fazla büyüyen gruplar olurken, düşük SES grupları Türkiye büyümesinin altında bir büyüme oranı yakalayabildiler.

Buna karşılık Gelir Gruplarında ise Düşük Gelir gruplarına mensup haneler ortalamanın üstünde büyürken, Yüksek Gelir Gruplarına mensup haneler Türkiye büyümesinin altında bir büyüme kaydettiler.

Akdeniz bölgesi yüzde 15 büyüme ile bölgeler arasında öne çıktı. Doğu-Güneydoğu Anadolu ise yüzde 9 büyüyerek ilk yedi ayda en düşük performansı gösteren bölge oldu.

Son ay gösterdiği kötü performansa karşılık Lokal Zincirler yüzde 25 ve İndirim marketleri aynı şekilde yüzde 25 ile yedi ayın büyüme şampiyonları oldular.

Ağustos 15, 2011

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın