Bültenler

Hizmet Sektörünün “Commodity” Olması

Daha önce de üzerinde durduğumuz bir konu gündemdeki sıcaklığını artırıyor; Reklamcılar da araştırmacılar gibi “commodity” haline dönüşme konusunu daha sık tartışmaya başladılar. Birçok önemli reklamcı, “junior” satın almacılarla masaya oturmak zorunda kalmalarından yakınıyorlar. Bir “meta” ya dönüşmenin avantajı var kuşkusuz; yapılan iş temel ihtiyaç maddeleri arasına girmiş oluyor. Rafta mutlaka bulunuyorsunuz; yan yana diziliyorsunuz ve biriniz seçiliyorsunuz mutlaka. Çok makul.

Araştırma ve reklam gibi işlerin temel ihtiyaç maddeleri olarak benimsenmesine sevinebiliriz. Riskli olan tarafı ise sektörel değersizleşme; “commodity” katma değer yaratmaktan çok ihtiyacınızı görür. O nedenle, ister müşteri tarafında olsunlar ister ajans tarafında bu işlerle uğraşanlar da “değersizleşme” riskini yaşıyorlar. Olabilir. Aslında, durum bu kadar yalın olsaydı, sektörler insan kaynaklarını daha düşük kalibrede şekillendirerek yeniden yapılanırlardı. Böylece, geleceği biçimlendirmek daha kolay olurdu.

Ama hizmet sektörü içinde insan, en az “bantlar” kadar önem taşıyor. Entelektüel ve yaratıcı emek daima işin içine girmek zorunda. Burada, gittikçe belirginleşen bir çelişki doğuyor; Hem “Commodity” olmak, ama hem de entelektüel emekle işe yüksek düzeyde değer katmak. Market rafında diğerleriyle birlikte dizilip fiyatınızın daha ucuz olmasını sağlarken, yaratıcı iletişiminizle müşterinize üst düzey marketing katkısı yapmanız gerekiyor. “Birim anket fiyatlarınızla” yan yana dizilmiş olarak rafta durup fiyat promosyonu yaparken; yüksek nitelikli araştırmacılarla katma değer yaratmanız gerekiyor. Fiyatlama teorisinin zor durumlarından biridir; girdi bazlı fiyatlama ile değer bazlı sonuç almaya odaklanmak. Kısaca ortada bir konumlama karmaşası var. Bir geçiş dönemi karmaşası.

Konu daha çok tartışılacaktır. Muhtemelen araştırma ve reklam gibi hizmet sektörleri “meta” ve değer olmak üzere iki ayrı kulvarda segmente olarak ilerleyecek. Ama, hizmet sektöründen yaratıcı insan katkısını çıkarmak mümkün olmadığından ana kulvar değer kulvarı olacak.

Temmuz 25, 2011

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın