Bültenler

Internet, Türkiye’de Bir Yılda 800 bin Yeni Kullanıcı Kazandı!

Ipsos KMG tarafından gerçekleştirilen Internet Kullanım Alışkanlıkları Araştırmasına göre, Türkiye’de 12 yaş ve üzeri tüm bireylerin yüzde 41.8’i (24.4 milyon kişi), son dönemlerde ayda en az bir kere internete bağlandığını belirtiyor. Bu oran geçtiğimiz sene yüzde 40.7 (23.6 milyon kişi) idi. On-line olan  24.4 milyon kişinin yarısı her gün internete giriyor, geçen seneye göre daha fazla internete bağlanıyorum diyenlerin oranı ise yüzde 47.4.

Internet, Türkiye’de ayda ortalama 67 bin kişi kazanan bir mecra. Ve bu öyle bir mecra ki erkeklerde, gençlerde ve yüksek sosyo-ekonomik gruplarda ortalamanın üzerinde popülariteye sahip, öyle ki 15-17 yaş aralığındaki her dört gençten üçü online.

Erkekler kadınlara göre internete daha fazla güveniyor. İnternetten vazgeçemem, internetten yayınlanan haberlere güvenirim diyen erkeklerin oranı kadınlara göre daha fazla. Ülkemizde doğduğu andan itibaren güvenmemesi telkin edilen ve yaşadıkları ile de bu duygusu perçinlenen kadınlarımızı bu konuda suçlamıyoruz elbet.

Araştırma Hakkında:
“İnternet Kullanım Alışkanlıkları Araştırması” Ipsos KMG’nin Türkiye’yi temsil edecek şekilde seçilmiş Hane Tüketim Paneli Örneklemi üzerinde yürütülmüştür. İlk aşamada Türkiye’yi kent/kır, cinsiyet, 12+ yaş ve SES gruplarda temsil edecek şekilde seçilmiş 4000 bireye öncelikle internet penetrasyonu ve internet kullanım sıklık bilgisi sorulmuştur.
İkinci aşamada, interneti genel olarak ayda bir ya da daha sık kullandığını belirten 1670 bireyle hanelerde yüz yüze görüşmeler yapılarak “İnternet Kullanım Alışkanlıkları ” tespit edilmiştir. Çalışmanın sahası Mayıs-Haziran aylarında yürütülmüştür.

Araştırmayla ilgili daha detaylı bilgi için müşteri temsilcinizle veya Görkem Muştu (gorkem.mustu@ipsos.com) ile irtibata geçebilirsiniz.

Ağustos 15, 2011

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın