Bültenler

Internet Üzerinden Alışverişin Galibi Seyahat Sektörü

Internet kullanıcıları en çok uçak bileti ve otel rezervasyon ve alışverişlerini on-line yapıyorlar. Öyle ki bu iki kalem, bilgisayar donanım ve elektronik eşya gibi on-line alışverişin önemli iki öznesini geride bırakıyor.

 

Ipsos KMG’nin Türkiye’de internet penetrasyonu ve kullanım alışkanlıklarını ortaya çıkarmak için yürüttüğü araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de yaklaşık 4.2 milyon kişi farklı sıklıklarla da olsa internet üzerinden alışveriş yapıyor.
 

Türkiye’de internet kullananlar arasında seyahat edenler on-line alışverişi benimsemiş görünüyor. Internetin sağladığı kolaylıkla uçak bileti satın almak, otel rezervasyonları yapmak, on-line alışverişin en önemli dilimi olarak ortaya çıkıyor.

 

Türkiye’nin öncü araştırma şirketi Ipsos KMG’nin Türkiye temsili 4000 kişi ile yürüttüğü yüz yüze görüşmelerle yapılan araştırmaya göre, on-line alışverişçilerin (4.2 milyon kullanıcı) on-line olarak en fazla satın aldığı ürün grubu %27.5’lik oranla uçak bileti ve tatil amaçlı yapılan otel rezervasyonları. On-line alışverişte en çok tercih edilen ilk üçe giren diğer iki kategori ise bilgisayar kullanıcılarının çok yatkın olduğu elektronik aletler –bu kaleme cep telefonu dahil-, bilgisayar&donanım ürünleri. Bu teknolojik ürünleri ise giyim/aksesuar, kitap ve kozmetik takip ediyor. Ipsos KMG Medya Araştırmaları Direktörü Yaprak Aykan konuyla ilgili değerlendirmelerini şöyle iletti: “Giyim, aksesuar konusunda özellikle markaların yaptıkları indirim kampanyaları ile sitelerin kullanım kolaylıkları, çeşit ve renk bolluğu internet kullanıcısına cazip geliyor, yanılma payının düşük olduğu ürünler yurtdışından da getirtiliyor. Kitaplarda ise on-line deneyim, fiziksel deneyime çok yaklaşmış durumda. Kitap alırken belli sayfaları karıştırabiliyor adeta elinize almış gibi oluyorsunuz. Kitapçıların internet kullanıcısına uyguladıkları indirim kampanyaları da etkili oluyor. Çoğu on-line kitapçı kişiye özel tavsiyelerde bulunuyor, yeni çıkanları belirli bir mantıkta ilgiliye duyuruyor. Her durumda on-line alışverişin, azalan boş zamanımızı daha etkin kılması sebebiyle daha da artacağını düşünüyoruz.”

 

Ipsos KMG’nin Internet Kullanım Alışkanlıkları Araştırmasında “Son zamanlarda ne sıklıkta internete giriyorsunuz?” sorusuna ayda bir ve daha sık cevabı veren bireylerle yapılan çalışmaya göre, Türkiye’de ayda bir ve daha sık internete giren 23.6 milyon birey var (%40.7) ve bu bireylerin 4.2 milyonu (%17.8) internet üzerinden alışveriş yapıyor.

Araştırmaya göre yüksek sosyo-ekonomik statü grubundaki 25-34 yaş aralığındaki bireyler internet üzerinden alışverişte diğer demografik gruplardan farklılaşıyorlar.

Kredi kartı, en yaygın ödeme aracı
İnternet üzerinden alışveriş yapan bireylerin %67.9’u ödemelerini kredi kartı ile yapıyorlar. Sanal kart kullanım oranı %6.9, mobil ödeme ise online alışverişçilerin sadece %1’inin kullandığı bir ödeme biçimi.

Temmuz 20, 2010

0

Bültenler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın