Bültenler

İşte Ben. Bu da Çocuklarım. Bu da Köpeğim. Ne Güzel Bir Gün Batımı…

“Bir resim binlerce kelimeye bedeldir” derler, dünya çapında %43’lük bir oran da sosyal medyada resim paylaştıklarını beyan ederek bu söyleme katılıyor. Kameralı akıllı telefonların yaygınlaşması, çek-paylaş şeklinde gerçekleşen fotoğraf paylaşımlarını da artırdı. Pazarlama profesyonelleri de, yarışmalar ve konu bazlı galeriler aracılığıyla resim yüklemelerini teşvik ederek kullanıcıların bu paylaşma istekliliğinden yararlanabilirler. Ne satarsanız satın, müşterileriniz ve potansiyellerinize uyan iyi bir fotoğraf fırsatının olması muhtemel.
Ipsos Global @dvisor tarafından 24 ülkede online olarak gerçekleştirilen araştırmaya göre, her 10 tüketiciden 7’si (%71) sosyal medya sitelerinde geçtiğimiz bir ayda içerik paylaştığını belirtiyor.
Sosyal medyada paylaşılan en popüler şey ise fotoğraflar (%43). Fotoğrafları %26’lık bir oranla “görüşlerim”, “neyi nasıl yapıyorum” konulu durum güncellemeleri ve makalelere linkler takip ediyor. %25’lik bir oran da, bir ürün, hizmet, film, kitap vb konularda beğendiği ve önerdiklerini paylaşıyor. Diğerleri ise “diğer websitelerine ait linkler” (%21), “başka kişilerin sosyal medya hesaplarında yayınladıklarını yayınlamak” (%21), “ne hissedildiğine dair paylaşımlar”(%19), “video klipler” (%17), “yapılması planlanan aktivitiler, geziler” (%9).
Ülke kırılımlarına bakıldığında ise araştırmaya katılan Türkiye’deki online tüketicilerin %93’ü geçtiğimiz ayda sosyal medyada bir içerik paylaştıklarını belirterek en fazla paylaşım yapan ülke olarak görülüyor. Türkiye’yi, Meksika (%89), Brezilya (%88), Hindistan (%88), Endonezya (%88), Arjantin (%86), Güney Afrika (%86) ve Çin (%85) takip ediyor. içerik paylaşmada oldukça katılımcı görünen bu grubu, Rusya (%79), Suudi Arabistan (%78), İspanya (%75), Güney Kore (%73), İtalya (%71), Polonya (%64) ve İsveç (%64) takip ediyor. Sosyal medyada en az paylaşımcı ülkeler ise Avustralya (%63), Belçika (%62), ABD (%60), Kanada (%59), İngiltere (%58), Fransa (%49), Almanya (%44) ve Japonya (%30)
Demografilere bakıldığında 35 yaş altının sosyal medya sitelerinde daha çok paylaşım yaptıkları gözüküyor. (%81). Kadınlar (%74), erkeklere (%69)göre bir şekilde daha paylaşımcı olarak bu araştırmada ortaya çıkıyor. Eğitim seviyesi (%74) ve gelir düzeyleri (%73) de arttıkça sosyal medya paylaşımlarında oran yükseliyor.
Detaylı data dosyası ve infografikler için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz:

Eylül 23, 2013

0

Bültenler, Haberler

Diğer yazıları okuyun

Yorum yazın